Apple Google Facebook Kullanıcı Bilgilerini PaylaşmayacakApple Google Facebook Kullanıcı Bilgilerini Paylaşmayacak

Sosyal Ağların devlete kullanıcılar hakkında bilgi verdiği günler kalıyor. Çünkü artık sosyal ağlar’dan Google, Facebook ve Apple, artık hükümet kullanıcının bilgilerini, e-posta ve mesajlaşma detaylarını talep ettiğinde, kullanıcısına bu gelişme ile ilgili haber verecek.

Bilindiği üzere Eski CIA ajanı Edward Snowden tarafından geçtiğimiz yıl sızdırılan bilgiler, NSA (National Security Agency)’nin dünya çapındaki pek çok kişiyi dijital ortamda takip ettiğini ve hatta telefonlarını dinlediğini ortaya çıkartmıştı. Angela Markel gibi önemli siyasi isimlerin de dinlendiği ortaya çıkınca Amerikan hükümeti Snowden için yakalama kararı çıkartmış ve eski ajan Rusya’ya sığınmıştı. Bu karmaşa ile başlayan serüven daha sonra Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin pek çok ünlü markadan kullanıcı bilgisi istediğinin ortaya çıkması ile devam etti. Bu ünlü mecralar arasında Yahoo, Google, Facebook ve benzeri çok sayıda dijital platform bulunuyordu.

Ve aylar sonra sevindirici haber geldi.

The Washington Post’un verdiği bilgiye göre bu üç önemli isim kullanıcı sözleşmelerini güncellemeye başlamış. Artık Amerikan vatandaşları hükümetlerinin kendilerini takip ettiğini bu sayede öğrenebilelecek. ABD’li yetkililer bu çalışmanın terörizme karşı yürütülen bir çalışma olduğunu yineliyor ancak kullandıkları yöntemler tepki çekmeye devam ediyor. Google, Facebook ve Apple, artık hükümet kullanıcının bilgilerini, e-posta ve mesajlaşma detaylarını talep ettiğinde, kullanıcısına bu gelişme ile ilgili haber verecek.

Peki Türkiye?

Benzeri bir uygulama ülkemizde de var ancak yabancı kaynakların Türk internet kullanıcısının bilgilerini paylaşmamayı tercih ediyorlar.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir