Antibiyotikler Tehlikeli OlabilirAntibiyotikler Tehlikeli Olabilir

Dünya sıhhat örgütünün yaptığı  açıklamaya göre; antibiyotik kullanımı dünya genelinde tehlikeli boyutlara ulaştı. Dünya sağlık örgütü; antibiyotik kullanımının bakterilerin bu tür ilaçlara direncinin arttığını ortaya koydu. Antibiyotiklerin aşırı kullanıldığında çok büyük hastalıklara sebep oluyor.

Antibiyotik kullanımı ile alakalı raporunu ifade eden Dünya Sağlık Örgütü (WHO), son yıllarda artan antibiyotik kullanımı dolayısıyla bakterilerin artık bu tür ilaçlara karşı direncinin arttığını açıkladı . Bu sebepten ötürü bakteriyel enfeksiyon hastalıkları yüzünden ilerki zamanlarda daha çok kişinin yaşamını kaybedeceğini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, “bunun artık sadece bir endişeden ibaret bulunmadığı ve dünyanın her yerinde gözlemlendiğini” konuştu .

“SAĞLIĞIN BAŞLICA SORUNU”

Bu bir kısımda oluşan bir fenomen de değil, yoksul veya gelişmekte olan ülkelerde ya da gelişmiş ülkelerde gerçekleşen bir durum değil. Dünyanın her yerinde su yüzüne bir durum. WHO’dan Keiji Fukuda, dünyanın hemen hemen her bölgesinde ve her yaş grubundan insanların bu yüzden öldüğünü ortaya koyarak bakterilerin antibiyotik direncinin fazlalaşmasını dünya sağlığının başlıca sorunu olduğunu belirtti . Antibiyotik insan sağlığının yanında gıda üretiminde ve hayvansal ürünlerde de uzun yıllardır kullanılıyor. Antibiyotik kullanımı bağışıklık sistemini zayıflattığı sebebiyle bazı Avrupa ülkelerinde kısıtlanmış durumda.

MUTLAKA GEREKLİYSE

Fukuda, kolaylıkla tedavi edilebilecek kolay bir enfeksiyon veya küçük bir yaralanma dolayısıyla insanların yaşamını kaybettiğine ilgi topladı .

Dünya genelinde bu soruna karşı etraflı bir kampanya başlatılması gerekmekte olduğunu açıklayan Fukuda, ülkelerin bilgilendirme faaliyetleri ve tam donanımlı laboratuvarlara yatırım yapmasının mühim olduğunu vurguladı.
Fukuda, doktorların da kesinlikle lazım gelen olması halinde antibiyotik reçetesi yazması gerektiğinin altını çizdi.

DW

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir