Embriyonik Kök Hücre Yetişkinden KlonlandıEmbriyonik Kök Hücre Yetişkinden Klonlandı

Pek çok tedaviye yanıt veren prk çok rahatsızlıklarda aranılan embriyonik kök hücre ilk kez yetişkinlerden elde edildi. Çığır aşacak olan bu buluş pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek.

Her hastalığa deva olacak büyük buluş ‘Yetişkinden kök hücre’
Güney Koreli ve ABD’li araştırmacılar ilk kez yetişkin bir insandan kök hücre klonladı. Birçok hastalıkların tedavisinde çığır açacak araştırma bilim çevrelerinde geniş yankı buldu. ABD’nin Oregon Tıp ve Bilim Fakültesi geçen mayıs ayında bebeklerden alınan hücreleri klonlamış ve kök hücreler elde etmişti. Seul CHA Üniversitesi Los Angeles Advance Cell Technology adlı biloteknoloji şirketinden araştırmacılar ise yetişkinlerde de aynı başarıyı sağladı. Araştırmada 35 ve 75 yaşlarındaki iki erkekten alınana deri hücreleri insan yumurtalarıyla birleştirildi. Yumurta hücreleri, kendi DNA’ları çıkarılıp yerine insan DNA’ları konularak yeniden programlandı. İşlem sonunda, donörlerin DNA’larını taşıyan ve sonsuz kez bölünebilen kök hücreler elde edildi.

Yaşam iksiri olacak

Embriyonik kök hücreler insan vücudunda normal şartlarda döllenmeyi takiben oluşan ‘zigot’ denilen iki hücreli oluşum sırasında gelişiyor. Döllenmeden sonra aşağı yukarı 5 gün içerisinde yaklaşık 150 hücreli ‘blastosit’ denilen içi boş bir küre meydana geliyor. Merkezdeki hücre kümesi bir araya gelerek embriyonik kök hücreyi meydana getiriyor. Ardından embriyonik kök hücreler de tüm yetişkin hücre tiplerine dönüşüyor. Bu hücreler, sinirden kalbe, karaciğerden pankreasa her tür insan hücresine dönüştürülme potansiyeline sahip. Bu hücrelerin, hasta hücrelerle değiştirilerek körlükten Alzheimer’a pek çok hastalıklığın tedavisinde umut olabileceği belirtiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir