Masa Başında İşi Olanlar DikkatSürekli masa başında oturmak  gençler ve ofis çalışanlarında  kas-iskelet sistemi hastalıklarını arttırıyor. Boyun ağrısı, dirsek ve el bileğinde sinir sıkışması (karpal tünel sendromu),omuz ekleminde kas sıkışması gibi şikayetlere sebep oluyor. Bunun yanısıra hatalı  oturma pozisyonları ve  işten memnuniyetsizlik gibi faktörler de rahatsızlıklara yol açıyor.

Masa Başında İşi Olanlar Dikkat

Hareketimizi sağlayan kas iskelet sisteminin hastalıkları, 18-64 yaş grubundaki çalışan insanlarda fonksiyonel kısıtlılığa neden olan etkenler arasında ilk sırayı almaktadır. Evde veya iş yerinde yanlış duruş, egzersizden önce yanlış gerinme hareketleri veya bilinçsiz spor tendinit riskini artırabilir

Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinden Uz. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, tendinit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Gün İçinde Kısa Molalar Verip Kas ve Eklemlerinizi Dinlendirin

Ofis çalışanları bedenlerini doğru kullanmadıkları veya uygun koşullarda çalışmadıkları takdirde, mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Yumuşak dokularının birikmiş travmatik rahatsızlıkları, modern toplumlarda hızlı bir artış göstermektedir. Ofis çalışanlarında birikmiş travma sonucu birincil olarak yumuşak dokular, ikincil de olarak kemik ve eklemler etkilenmektedir. Sıklıkla boyun, bel, kollar ve bacaklar zarar görmektedir. Mesleğin yanında çeşitli kişisel, çevresel ve fiziksel risk faktörleri hastaların yakınmalarını artırmaktadır.

30-60 Saniyelik Germe Egzersizleri Kan Dolaşımı İçin Mühim

En sık görülen mesleki kas iskelet sistemi hastalıkları boyun ağrısı, miyofasial ağrı sendromu, dirsek ve el bileğinde sinir sıkışması (karpal tünel sendromu), tenisçi ve golfçü dirseği, omuz ekleminde kas sıkışması, tendinit ve bursit gibi vücudun üst tarafını ilgilendiren hastalıklardır. Bu hastalıklar çalışma sırasında pozisyonun kötü olmasına, tekrarlayıcı ve şiddetli aktivitelere, strese, mola vermeden çalışmaya, çalışma şartlarının kötü olmasına bağlı olduğu gibi; ayrıca yüksek mesleki beklentiler, iş memnuniyetinin olmaması, sosyal desteğin az olması gibi psikososyal faktörlere bağlı olarak da bu hastalıklar gelişebilmektedir.

Ofis hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler:

Sayfa: 1 2

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir