Polen Alerjisi Şoka SokabilirPolen Alerjisi Şoka Sokabilir

Polen Alerjisi olanlar dikkat!!!Baharla birlikte ortaya çıkan polen alerjisi için uzmanlar uyarıyor.

Özellikle çocuklukta ortaya çıkan polen alerjisinin belirtileri kaşıntı, burunda akıntı, burun ve geniz kaşıntısı ve gözlerde kızarıklığın baş göstermesiyle kendini hissettiriyor.

Uzmanlar, gece öksürüklerinin de polen alerjisi belirtileri arasında yer alabileceğini belirtiyor.  Polen alerjisi hakkında  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şekerel şunları anlattı….

Çocuklarda öksürüğü ciddiye alın

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yaptığı açıklamada polen alerjisini anlattı:

“Polen alerjisi hava yoluyla gelen alerjenler arasında en fazla duyarlılığa neden olan alerjenlerdendir. Çocukluk çağında da tıpkı erişkin çağında olduğu gibi polen alerjisine sık rastlarız. Polen mevsimi başladığında çocuklarda gözlerde kızarıklık, kaşıntı, burunda akıntı, üst üste gelen aksırıklar, burun, geniz kaşıntısı gibi şikayetler olur. Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde astımlılar dışarıya çıktıklarında bronşlara girmiş olan polenlerin oluşturduğu öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi yakınmalar da olabilir.

Erişkinlere benzeyen yakınmalardır bunlar ama çocuklarda özellikle alt solunum yolunun daha fazla etkilenmesini daha çok görüyoruz. Öksürük şikayetinin daha fazla olduğunu görüyoruz” dedi.

Kimi zaman çocukların sadece kuru gıcık tarzı bir öksürük şeklinde şikayetlerinin olduğunu anlatan Şekerel, kimi zaman ise ailelerin çocuklarının gece öksürüklerinin çok olduğu yönünde şikayetlerinin olduğunu ifade etti.

Astım hastaları özellikle dikkat etmeli

Bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi polen alerjisinde de önceliğin ‘alerjenden korunma’olduğuna dikkati çeken Şekerel, “Aileleri hangi ortamlardan daha fazla polenle karşılaştığını öğretiyor. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmalarını istiyoruz. Ama belki de polen, havadan gelen alerjenler arasında sakınılması en güç olan çünkü yaşamımızın kendi dinamikleri içinde dışarıya çıkıyoruz, evimizi havalandırıyoruz, dışarıdan gelenler üzerinde polenleri getiriyorlar. Bu nedenlerle bütünüyle sakınmak da çok mümkün olmuyor. O zaman karşılaşılan polenlerin karşı vücudun vereceği tepkileri yavaşlatacak birtakım ilaç gruplarını kullanıyoruz. Bunlar, gerek ağızdan gerekse de buruna ya da ciğerlere sıkılan sprey şeklinde ilaçlar olabiliyor” diye konuştu.

Alerji şok her yaşta tehdit ediyor

Sayfa: 1 2


2 Yorum

  1. Tülin 15 Nisan 2014 Alıntıla
    • canyeter 2 Şubat 2017 Alıntıla

    Yorum Bırakabilirsiniz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir