Uzmanlardan Selfie UyarısıUzmanlardan Selfie Uyarısı

Bir çılgınlık haline gelen Selfie hakkında Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan uyardı. “Kişinin her davranışı kayıt altına alarak selfie çekmesini narsistik bir doyum olarak yorumlamak lazım gelir”diye belirtti…

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, selfienin dünyada spordan sanata, iş çevrelerinden gündelik hayata kadar birden fazla alanda yaygınlaşmaya başladığını belirtti. Bu davranışın psikiyatri açısından da değerlendirilebileceğini açıklayan Tarhan, “Kişinin özel durumlar dışında, her davranışı kayıt altına alarak selfie çekmesini narsistik bir doyum olarak yorumlamak lazım gelir” diye açıkladı.

Selfienin kişinin “kendisini kutsallaştırma, mühim ve özel görme” duygularını beslediğini ifade eden Tarhan, şöyle ifade etti:

“Bir müddet akabinde selfie, kişide yalnızlaştırıcı etki yapar. Böyle durumlarda insanlarla ilişki kurma biçimi haline gelebilir. Bu tatbikat bir müddet akabinde kişiyi, vatandaşı onay ve takdir alma durumuna getirebilir. Bu bir iletişim biçimi haline getirilirse de o kişinin zaafı haline dönüşür. Selfienin insanın ilişkilerinde tek ilgi alanı halinde kalması risklidir. Bir kişi günde birkaç kez özel durumlarında selfie çekerse bu hastalık onaylanmaz. Şayet bu kişi her davranışını, her uygulamasını veya her gittiği yeri kayıt altına alırsa bu durum benmerkezciliği teşvik eden bir hale gelir. Bu da kişilik zaafı haline dönüşür.” Bu stil kişilerin her durumu tiyatral açıdan ifade etmeyi sevdiklerini dile getiren Tarhan, “Bu kişilikte olanlar selfie uygulamasını çok fazla kullanma eğiliminde olurlar. Ayrıca ‘narsistik kişilik bozukluğu’ olanlarda selfie daha fazla görülür. Bu sebepten ötürü uygulamanın dozunu kaçırmamak lazım gelir” ifadelerini kullandı.

“Rutin işleri selfielemek sağlıklı değil”

Sayfa: 1 2


Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir