Kırmızı Pancar KavurmasıKırmızı Pancar Kavurması

İçeriğinde bulunan demir  ile kansızlığa etkili olan pancarı sofralarınızdan eksik etmeyin.

Salatasını ve turşusunu yapabileceğiniz gibi yaprakları ile sebze kısımları ile birlikte kavurarak yemeğini yapabilirsiniz. Servisinde ise yoğurt ile ikram etmelisiniz.

Malzemeler:

1 kg Körpe Kırmızı Pancar ve Yaprakları
1 Büyük Boy Soğan
1/2 Su Bardağı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
Arzuya göre 2 Diş Sarımsak
Tuz

Kırmızı pancar kavurması tarifi

Yapılışı:

Pancarları kök kısımlarından yapraklarını ayırın. Pancarları ve yapraklarını bol suya ıslatın. Pancarları ve yapraklarını güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra yapraklarını da kırmızı dallarından ayırın. Kırmızı dallarını ve yapraklarını 1’er cm kalınlığında ayrı ayrı doğrayın.

Pancarların kabuklarının ince soyulması gerektiği için biz  salatalık soyacağı ile kabuklarını soyduk. Pancarları küçük küpler halinde doğrayın.

Bir tencerede zeytinyağı, yemeklik doğranmış soğanı ve isterseniz sarımsak rendesi ile biraz kavurun. Küçük doğradığımız pancarları da ekleyip kısık ateşte pancarlar yumuşayana kadar (hafif diri kalacak)  kavurun.

Doğranmış olan kırmızı dalları  ilave edin. Tuzu da atıp kavurmaya devam edin. Dallar yumuşadıktan sonra yapraklarını ilave edip yapraklar ölene kadar iyice kavurun. (Yapraklar çabuk öleceği için en son atılıp kavruluyor.) Yapraklar kavrulurken pul biberi ekleyin. Sarımsaklı yoğurtla birlikte servis yapın.

( Eğer pancarın dalları ve yaprakları yoksa tuzunu da ekleyip yumuşayana kadar kavurun. Ocaktan inmesine yakın pul biberini ekleyin 1- 2 çevirdikten sonra ocaktan alın. Hafif sıcakken yoğurt ile servis edin.)

Afiyet Olsun…

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir