1 yaşında Android Telefonun 5 Yaşında Xbox Engelini Aştı1 yaşında Android Telefonun 5 Yaşında Xbox Engelini Aştı

1 Yaşında Android telefonlardaki ”home” tuşuna basılı tutarak çocuklara karşı korumayı aşan çocuk 5 yaşında da Microsoft’un  oyun konsolu Xbox’ta ebeveyn kontrolünü aştı.

Microsoft firmasının oyun konsolu Xbox’ta yaş sınırı getirilen bazı oyunlara erişimi sınırlandırmıştı. Ancak beş yaşındaki Christopher von Hassel engelli oyunları oynamaya başladı. Bilgisayar güvenliği uzmanı olan baba von Hassel, oğluna güvenliği nasıl aştığını sorduğunda çocuğun giriş için yanlış parola girerek aynı satırda boşluk tuşuna basmaya devam ettiğini tespit etti. Bu şekilde oluşan sistem arızası sayesinde oyun ve filmlere sınırsız erişim almış olduğunu anladı.

Microsoft’un Teşekkür Etti

Aile, hemen hatayı tasarımcı şirkete bildirdi. Şirket bu bilgiye, 50 dolarlık ödülle tepki verdi. Çocuğa ayrıca 4 oyun hediye edildi ve ismi, servis güvenliğinin gelişimine katkısı bulunanların listesine dahil edildi. Genç hackerin anne babası, Christopher’in daha önce de benzer deneyimler yaşattığını itiraf etti. Henüz 1 yaşındayken Android’li akıllı telefonda “Home” tuşunu basılı tutarak “çocuklara karşı korumayı” kapatmayı başarmıştı.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir