Beş Parça Yeterli GelmeyebilirBeş Parça Yeterli Gelmeyebilir

İngiltere’de araştırmacılar, NHS’in uzun süredir reklamını yaptığı “Five-A-Day” kampanyasının insan sağlığı için yeterli olmayabileceğini ileri sürdü.

Meyve ve sebzelerin insanlardaki ölüm riskini araştıran bir üniversite ekibi, günde 5 parça tüketmenin insan vücudu için gerekenden az olabileceğini savundu. Araştırmacılar bu seviyenin aslında 7 ya da 10 parçaya kadar yükseltilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Sağlıklı bir yaşam için günde en az 5 parça sebze ve meyve tüketilmesini tavsiye eden NHS kampanyası, 2002’de beri ülke genelinde reklam spotlarında kullanılıyor.

MEYVE SULARI ZARARLI OLABİLİR

2001 ve 2008 seneleri arasındaki verileri inceleyen University College London ekibi, günde beş parça sebze-meyvenin ölüm riskini yüzde 29 oranında düşürdüğünü, fakat 7 parçadan fazla yiyenlerde bu riskin yüzde 42’ye kadar azaldığını keşfetti.

Araştırma, taze sebzelerin en koruyucu yiyecek olduğunu ortaya çıkardı. Bunları salata ve meyve izliyor.

Meyve suyunda ise ilginç bir sonuç çıkarıldı. Taze sıkılmış suların hiçbir yararı yokken, teneke kutularındaki meyve suların ölüm riskini arttırdığı tespit edildi. Nedeni ise tenekedeki sularda kullanılan şekerli şurup.

HÜKÜMET: DEĞİŞTİRME PLANIMIZ YOK

Baş araştırmacı Dr Oyinlola Oyebode, mesajın gayet net olduğunu söyledi: “Her ne kadar fazla sebze-meyve yerseniz, ölme olasılığınız her o kadar düşer – ne yaşta olursanız olun.”

Ama Oyebode bir-iki parça mevye yemenin hiç yoktan iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Araştırmaya cevaben İngiliz hükümeti, tavsiye ettikleri meyve-sebze miktarını şimdilik en az beş parçada tutacaklarını, çoğu kişinin bunu bile tüketmekte zorlandığını söyledi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir