Apple iCloud Nedir? Nasıl Kullanılır?iCloud Apple tarafından tüm Mac, iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan bir bulut hizmetidir. Kısaca kişileriniz fotoğraflarınız iTunes üzerinden aldığınız müzik ve videolarınıza her zaman ulaşabilmenizi sağlar.

iCloud lle iPhone, iPad, iPod Touch ve hatta Mac’inizdeki içeriklerinize tüm aygıtlarınızdan erişebilirsiniz. İçerikleriniz her yerde güncel kalır ve hangi cihazınızda neyin eksik olduğunu düşünmek zorunda kalmazsınız.

iCloud’a kayıt olduğunuzda ücretsiz olarak 5 GB alana sahip olursunuz. İlk bakışta bu alan az gibi görünse de iCloud satın aldığınız müzikleri, filmleri, uygulamaları, kitapları ve Fotoğraf Yayınınızı bu alana dahil etmez. Bu sayede hesap bilgileriniz, cihaz yedekleriniz, ayarlarınız ve belgeleriniz için bu alan oldukça yeterlidir.

Ancak bir şekilde daha fazla alana ihtiyaç duyarsanız her zaman daha fazla alanı yıllık olarak satın alabilirsiniz.

iTunes

iCloud sayesinde iTunes üzerinden satın aldığınız yeni müzikleriniz tüm cihazlarınıza otomatik indirilebilir. Mesela evinizde Mac’inizi kullanarak iTunes’tan satın aldığınız bir müzik siz evden çıktığınızda iPhone’unuzda da sizi çalmaya hazır bekler. Üstelik iPhone’unuzu Mac’iniz ile eşzamanlamaya gerek yoktur.

Eğer daha önceden iTunes üzerinden bir müzik satın aldıysanız bu müzikler sizin hesabınızda saklanır. Yani geçtiğimiz sene aldığınız bir müziği hemen satın alma geçmişinize bakarak tekrar ücret ödemeden iPhone’unuza indirebilirsiniz.

Fotoğraf Yayını

Fotoğraf yayını sayesinde iOS aygıtlarınızdan çektiğiniz bir fotoğrafı Mac ve PC dahil olmak üzere tüm aygıtlarınızdan görüntüleyebilirsiniz. Yani iPhone’unuzla çektiğiniz bir fotoğrafı eve geldiğinizde Mac’inizde, iPad’inizde, iPod Touch’ınızda veya Apple TV’nizde hazır bulabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza aktardığınızda iCloud bu fotoğrafları tüm iOS cihazlarınızla ve Apple TV ile eşzamanlar ve fotoğraflarınız tüm cihazlarınızda görüntülenebilir.

Bulutta Belgeler

Bulutta Belgeler özelliği sayesinde Mac’inizde veya iOS aygıtlarınızdan birinde oluşturduğunuz bir belge veya uygulama verisi otomatik olarak diğer cihazlarınızla eşzamanlanır. Bu sayede en gün belgenizin nerede olduğunu aramak zorunda kalmaz her zaman güncel kalırsınız.

Safari

iCloud sayesinde Safari üzerindeki yer imlerinizi ve Okuma Listesi’ni tüm aygıtlarınızda güncel tutabilirsiniz. Ayrıca Safari üzerindeki tüm sekmeleriniz iPhone, iPad, Mac ve iPod Touch üzerinde açtığınız tüm internet sayfalarını gösterir.

Takvim, Kişiler ve Mail

iCloud kişilerinizi, takviminizi ve e-postalarınızı tüm aygıtlarınıza anında iletir. Bu sayede iPhone’unuzda okuduğunuz bir e-posta iPad’inizde de okunmuş görünür. iPad’inize eklediğiniz yeni bir kişi bilgisi aynı anda Mac’inizde de görünür veya Mac’inizden eklediğiniz bir toplantı iPhone takviminize de anında iletilir.

Uygulamalar

Birden çok iOS aygıtı kullanıyorsanız uygulamalarınızın da her aygıtınızda güncel olmasını isteyebilirsiniz. iCloud sayesinde iPhone’unuzdan indirdiğiniz bir uygulama izin vermeniz durumunda otomatik olarak iPad’inizde de görünür.

Ayrıca iCloud önceki indirmelerinizi App Store satın alma geçmişinde görmenizi sağladığı için daha önceden indirip sildiğiniz ama şimdi tekrar indirmek istediğiniz uygulamalara ek bir ücret ödemeden kolayca ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

iBooks

iBook Store’dan yeni bir kitap indirip okumaya başladıysanız kitabınıza her yerde kaldığınız yerden devam etmek isteyebilirsiniz. iPad’inizden bir kitap alıp okumaya başladığınızda aldığınız notlar ve işaretlerle kitap ayracınız iCloud sayesinde iPhone, iPod Touch ve Mavericks yüklü Mac’inizde de otomatik olarak güncellenir.

iPhone’umu Bul

iPhone’umu Bul özelliği iPhone veya iOS aygıtınız kayıpsa cihazınızın tekrar bulunmasını sağlayabilir. www.icloud.com adresinde oturum açarak aygıtınızın yerini haritada görebilir, ekranında bir mesaj görüntüleyebilir veya tamamen kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta isterseniz bütün verilerinizi uzaktan silerek güvenliğinizi sağlayabilrsiniz.

İsterseniz cihazınız kaybolduğunda “Kayıp Modu”nu etkinleştirebilirsiniz. Kayıp Modu sayesinde cihazınız 4 haneli bir parola ile kilitlenir ve ekranda sizin belirlediğiniz bir telefon numarası görünür. Cihazınızı bulan kişi kilit ekranından bu numarayı arayabilir ve size ulaşabilir. Ayrıca Kayıp Modu etkinleştirildiğinde iCloud cihazınızın bulunduğu yerlerin harita üzeirnde kaydını tutar ve size rapor halinde verebilir.

Yedeklemeler

iCloud sayesinde iOS aygıtlarınızı yedekler ve kişisel verilerinizi güvende tutabilirsiniz. iPhone, iPad ve iPod Touch’ınız iCloud yedeklemeleri açıksa bir güç kaynağına ve Wifi’ye bağlandığında kendini otomatik olaral iCloud’a yedekler. Bu sayede verileriniz güncel kalır ve güvende tutulur.

Yeni bir iOS aygıtı aldığınızda ise tek yapmanız gereken Apple ID’nizi girmek ve iCloud’un bütün ayarlarınızı, filmlerinizi, müziklerinizi, belgelerinizi ve uygulamalarınızı sizin yerine yüklemesini beklemektir.

iCloud iOS aygıtlarınızda şunları yedekler;

Satın alınan müzikler, uygulamalar, filmler ve kitaplar
Film rulosundaki fotoğraflar ve videolar
Aygıt ayarları
Uygulama verileri
Ana ekran ve uygulama düzeni
İletiler (iMessage, SMS ve MMS)
Zil sesleri

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir