Koah Hastaları Refleksoloji Masajı İle RahatlıyorKoah Hastaları Refleksoloji Masajı İle Rahatlıyor

Koah hastaları ayağa yapılan masaj ile rahatlıyor. 30 hastaya haftada 2 kez olmak üzere 8 seans ‘Refleksoloji Masajı’ uygulayan Yrd. Doç. Dr. Hatice Polat, bu hastaların diğer hastalara oranla nefes darlığı ve yorgunluk şikayetlerinin azaldığı hatta, enerjilerinin arttığını dile getirdi.

Atatürk Üniversitesi İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Polat, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalarında (KOAH) görülen nefes darlığı ve yorgunluğun, ayağa yapılan masajla rahatlatıldığını söyledi.
Göğüs Hastalıkları Hastanesinde KOAH tanısı konulan 30 hastaya haftada 2 kez olmak üzere 8 seans ‘Refleksoloji Masajı’ uygulayan Yrd. Doç. Dr. Hatice Polat, bu hastaların diğer hastalara oranla nefes darlığı ve yorgunluk şikayetlerinin azaldığı hatta, enerjilerinin arttığını belirledi. Her ayakta 7 bin 200 sinir ucu bulunduğunu söyleyen Hatice Polat, hastalara refleksoloji uygulayabilmek için İstanbul’daki ‘Türkiye Masaj Enstitüsü’ tarafından verilen uygulamalı ‘Refleksoloji Masajı’ kursuna katıldığını söyledi.

Kursu başarı ile tamamladıktan sonra Erzurum’daki Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde KOAH tanısı konulmuş 30 kişi üzerinde refleksolojinin etkisini belirlemek amacı ile çalışma yaptığını ifade eden Yard. Doç. Dr. Polat, “Refleksoloji ile ayaktaki sinir noktaları özel tekniklerle uyarılarak elektrokimyasal masajlar ortaya çıkar ve nöronlar yardımıyla ilgili organlar uyarılır. Fiziksel problemlerle ilgili gerginlik ve stresi rahatlatarak onların gevşemesini sağlar. Bu gevşeme sırasıyla, vücudumuzdaki bezleri, bağışıklığı ve sinir sistemini etkiler. Araştırma sonuçlarına göre refleksoloji uygulaması sonrası deney grubundaki hastaların nefes darlığı ve yorgunluk şikayetlerinin azaldığı, enerjilerinin arttığı belirlenmiştir” dedi.

MASAJ, NASIL YAPILIR?

Sayfa: 1 2

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir