Koku Alma Gücümüz Çok YüksekKoku Alma Gücümüz Çok Yüksek

İlk defa insanın koku alma duyusu denendi. Ve sonuçlar gerçekten şaşırtıcı çıktı. Çünkü sanıldığında daha fazla  iyi bir koku alma duyusuna sahip olduğumuz ortaya çıktı.  “Science” dergisinde yayımlanan araştırma, insanın duyu organlarından en hassas olanının yaklaşık olarak 400 koku reseptörünün yer aldığı burun olduğunu gösterdi.

New York’taki Rockefeller Üniversitesi araştırmacıları, insan gözünün 10 milyon rengi, kulağının ise 500 bin sesi ayırt edebildiğini vurguladı. Daha önce insan burnunun sadece 10 bin kokuyu algılayabildiği sanılıyordu.

Araştırmacılar, insan burnunun kokuları nasıl ayırt ettiğini denemek için çimenden limona çok fazla değişik türler içeren 128 koku molekülü kullandı.

Koku moleküllerini onlu, yirmili ve otuzlu gruplar halinde karıştırarak fazlasıyla değişik karışım elde eden araştırmacılar, katılımcılardan örnekleri koklamalarını talep etti.

Deney sonuçları, olağan bir insanın en az bir trilyon değişik kokuyu ayırt edebildiğini gösterdi.

Araştırmayı yöneten Dr. Leslie Vosshall, “İlk defa insanın koku alma duyusunu deneme etmiş olduk. Araştırmamız, insanoğlunun sanılandan çok fazla daha iyi bir koku alma duyusuna sahip olduğunu gösterdi” diye belirtti.

Vosshall, insanoğlunun koku alma gücünün sadece küçük bir kısmını kullandığına işaret etti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir