Çocuklar üzerinde Yan Etki Yaratan Bu Oyuna Dikkat EdinÇocuklar üzerinde Yan Etki Yaratan Bu Oyuna Dikkat Edin

Minecraft akıllı telefonların en hit oyunlarından. Oyun yaratıcılık odaklı ancak çocuklar üzerinde etkisi nedir ? Minecraft çocuklar için zararlı mı ?

Minecraft isimli oyun Googleplay ve Appstore’da en çok indirilen oyunlar arasında. Bu oyunu çocukların oyanadığı da göz ardı edilemez. RollerSoaster Tycoon, Dungeon Keeper gibi oyunlardan ilham alınan Minecraft, yaratıcılık geliştiriliyor. Minecraft’ta kullanıcılar binalar, tarlalalar, hapishaneler ve aklınıza gelebilecek ve bir şehirde bulunması gereken pek çok şeyi verilen küplerle inşa etmeye çalışıyor ve bir yaşam alanı oluşturuyor.

Her ne kadar oyunun yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de özellikle çocukların oyuna fazlaca bağımlı olması ebeveynleri korkutmuyor değil. Ebeveynlerin en büyük korkusu ise oyunun çocukları üzerinde olumsuz etki uyandırması ve onları hayal dünyasına sürüklüyor olması…

MineCraft oyunun yan etkileri 

Örneğin oyunu oynayanlar arasında görülen bazı olumsuz etkiler şöyle;

– Öncelikle geceleri çok geç saatlere kadar Minecraft’ı oynayan çocuklar uyku saatini bu oyuna ayırırken, aklında hep ‘şu küplerle neler yapabilirim, nasıl yapılar inşa ederim’ sorusu yer işgal ediyor.

– Zaten çocukların asosyal olmasında etkili olan günümüz teknoloji dünyasında kendisine çocukları iyice bağlayan Minecraft’ın çocukları aile üyelerinden ve arkadaşlarından kopardığı ve iletişim sorunu yaşandığı gözleniyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı eğer çocuğunuz bu oyunu oynuyorsa mutlaka kontrollü olmalısınız ve oyunu belirli süreler zarfında çocuğunuzun oynamasına izin vermelisiniz. Aksi halde yukarıda saydığımız olumsuz etkileri çocuğunuzun üzerinde görmeniz söz konusu.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir