13 Mart 2014 Dünya Böbrek Haftası13 Mart 2014 Dünya Böbrek Haftası

Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, Dünya Böbrek Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, böbrek hastalıklarına dikkati çekti. Türkiye ‘de ise her 6-7 kişiden birinin böbrek hastası olduğunu bildiren Süleymanlar, son aşamaya ulaştığı zaman kişide böbrek yetmezliği başladığını, böbrek yetmezliği için ya diyaliz ya da böbrek nakli gerektiğini anlattı.

Kronik böbrek hastalığının iki sonucu bulunduğuna işaret eden Süleymanlar, “Bunlardan ilki böbrek yetmezliğidir. Ülkede halen sağlık bütçesinin yüzde 5’ten fazlası 62 bin civarında böbrek yetmezliği çeken hastalar için harcanıyor” diye konuştu. Yaşlanmanın ilk etkilediği organlardan birinin böbrek olduğunu vurgulayan Süleymanlar, böbrekte yaşlanmanın 40-45 yaşlarından itibaren başladığını, bu yaşlardan itibaren her yıl süzme gücünde yaklaşık yüzde 1’lik bir azalma meydana geldiğini söyledi.

Böbrek hastalığınızı birkaç soruda bulun

Kronik böbrek hastalığı için risk altında olan herkesi basit testleri yaptırmaya davet eden Süleymanlar, “Diyabetiniz var mı? Kan basıncınız yüksek mi? Kalp hastası mısınız? Ailenizde böbrek hastası var mı? Kilonuz fazla mı? Sigara içiyor musunuz? Yaşınız 50’den büyük mü? Bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız. Test yaptırmak için doktora başvurunuz” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir