Çocuklarda AstımÇocuklarda Astım

Çocuklarda astım, çocuklarda görülen astım çocuğun sosyal hayatını ne kadar etkiliyor ? Çocukta astım olması spor yapmasına engel mi ? MemorialAtaşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Refika Ersu çocuklarda astım ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Astım, havayollarında daralma ve iltihabın olduğu kronik bir hastalıktır.

Öksürük, göğüsten ıslık sesi gelmesi ve nefes darlığı gibi belli şikayetler olmaktadır.Astımlı çocukların yaşıtlarından ayırılmaması ve sevdikleri aktivitelere veya sporlara yönlendirilmesi gerekmektedir. Astım hastası çocuklar böylecehem eğlenir hem de etkin yaşam alışkanlığı edinip,obeziteden korunmuş olurlar.Solunum, kasları güçlendiği için egzersizin solunum üzerine pozitif etkisi vardır. Her 6 olimpiyat atletinden birinin aynı zamanda astım olduğu önde gelen bir gerçektir.

Bu sebepten ötürü çocukları için astım tanısı konulan ebeveynlerin üzülmesini gerektirecek bir durum yoktur.Astım tedavisinin amacı,çocukların astım semptomlarını yaşamadan hayatlarına devam etmesini sağlamaktır. Hafif astım bulguları olan çocuklar spor aktivitesi öncesinde yeterli bir zaman ısındığı takdirde arıza yaşamayabilir. Orta-ağır derecede astımlı çocuklar da egzersiz öncesi bronş genişletici bir ilaç aldığında rahatça aktivitelerini yapabilirler. Bu rahatlatıcı tedavinindüzenli kontrollere ilaveten uygulanması lazım gelir.

Astımlı çocukların ebeveynleri bunlara dikkat etmeli

• Polen yoğunluğunun olduğu dönemlerde dış ortamda aktiviteden kaçınılmalı (polen alerjisi varsa)
• Egzersiz icra ederken ağızdandeğil, burundan nefes alıp verilmeli
• Isınma ve soğuma egzersizleri için yeterli vakit ayrılmalı
• Rahatlatıcı ilaçlar çocuğun hep beraberinde olmalı
• Muallim ve spor hocaları hastalık ve ilaçlar hakkında bilgilendirilmeli
• Semptom yaşanırsa egzersiz bırakılmalı, rahatlatıcı ilaçlar kullanılmalı ve doktora başvurularak gerekiyorsa ilacın dozu artırılmalıdır.


Hırıltı ve nefes darlığı ile ortaya çıkıyor

Astım,hem dünyada hem de ülkemizde çocuklarda en sık rastlanan hastalıklardandır. Kimi ülkelerde çocuklarda astım sıklığı %30, ülkemizde ise %6-18’dir. Astım semptomları ilk 6 yaştaki çocuklarda sık görülür ancak özellikle egzema, anne ve babada astım varlığı gibi risk faktörleri taşımayan çocuklarda bu şikayetler okul döneminde geçebilmektedir. Astım hastalığının tedavisinde kullanılan son derece etkili ve yan etki açısından da güvenilir ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar önerilen şekilde kullanıldığında, hastaların yaşadığı öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikayetler ile su yüzüne atakların sıklığı ve kaba kuvveti azalmaktadır.

Şikayetler ortaya çıktığında ilaç kullanmak yeterli değil

Yalnızca şikayetlerin olduğu zamanda bazı ilaçların düzensiz kullanımı hastalığın tedavisi için yeterli olmamaktadır. Çocuklarda astım atakları viral enfeksiyonlar ile tetiklenir. Özellikle yuvaya/ okula giden veya kardeşleri olan çocukları enfeksiyonlardan tümünün korumak mümkün olmasa da; özellikle evde üst solunum yolu enfeksiyonu olan birisi var ise el yıkama gibi kolay tedbirler bile korunmada mühim olabilir. Astımı olan çocuklara grip aşısı da önerilmektedir.

Alınması lazım gelen tedbirler

• Çocuklar astım hususunda bilgilendirilmelidir.
• İlaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır.
• Çocuk acil durumlarda hangi ilaçları kullanacağını ve kimi arayacağını bilmelidir.
• Okuldaki öğretmenler ve sorumlu kişiler çocuğun hastalığı ve ilaçları ile alakalı veri (bilgi) sahibi olmalıdır.
• Çocuğun yaşıtlarının bulunduğu olağan günlük aktivasyonlarda yer almasısağlanmalı vebu sayede kendine güven duyması amaçlanmalıdır.
• Çocuklar mümkün olduğunca bu hastalığın yaşamları için bir mani olmadığı hususunda cesaretlendirilmelidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir