Ağız Kokusunun NedenleriAğız Kokusu

Ağız kokusu bir çok kişinin başına gelen bir durumdur. Ağız kokusu neden olur?

 

Ağız kokusu hem kişinin kendini hem de çevreyi rahatsız bir durumdur. Ağız kokusuna bazı hastalıklar sebep olmaktadır.

Beslenme uzmanlarının görüşlerine göre ağız kokusunun nedeni ilk olarak dişlerdir. Ağız hijyeni ile birlikte diş ve dil temizliğine özen gösterilmesi ağızda oluşan kokunun giderilmesinde önemli yer tutmaktadır.

Dişleri günde iki kez fırçalayarak ağız bakımını gerçekleştirmiş olursunuz. Ayrıca diş ipi ile dişlerin arasını temizlemelisiniz.

Dişlerinizi günde iki kere fırçalayıp, diş ipi de kullandığınız halde ağız kokusu problemi yaşıyorsanız, ağız kokusunun başka nedenleri de olabilir.

Ağız kokusuna neden olabilecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Yeterince su tüketmemek: Az su içmek tükürük salgısını artırır. Tükürükle birlikte ağızda oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olan başlıca etkendir. Beslenme uzmanları günde ortalama 8 bardak su içmeyi öneriyor. Yeşil çayın da su gibi ağız kokusunu önlediği belirtiliyor.

2- Alerjik bir bünyeye sahip olmak: Alerji sahibi insanların burunlarının tıkanmasıyla nefes alıp vermeleri zordur. Bu da ağzı kurutur. Nefes tıkanıklığını açarak daha çok sıvı tüketmek gerekir.

3- Yanlış gıdaları fazla yemek: .Sarımsağın kötü nefes kokusuna neden olduğunu bilmeyen yok. Peki süt ve süt ürünlerinin balgam yaptığını ve ağızda kükürtsü bir kokuya sebep olduğunu biliyor muydunuz? Mesela profesyonel şarkıcılar daha berrak bir ses için süt ürünleri tüketmemeye özen gösterir.

4- Sinüzit ve bademcik enfeksiyonu olmak: Sinüslerdeki enfeksiyon kötü kokunun bir sebebi olabilir. Sinüzit ağız kokusunun yanı sıra kişinin kendisini halsiz hissetmesine, baş ağrılarına, burun akıntısına neden olmaktadır. Özellikle kronik sinüzitte ağız kokusu hastaların pek çok çoğunda başlıca şikayetler arasındadır. Doktora gitmeli ve doktor kontrolünde antibiyotik kullanmalı. Ağız kokusuna neden olan bademcik iltihabı için de antibiyotik kullanarak kurtulabilirsiniz. Haftada birkaç kez tuzlu suyla gargara yaparak ağız temizliği desteklenebilir.

Üst solunum yolu hastalıklarından sinüzit, farenjit, kronik tonsillit, burun tıkanıklıkları veya solunum yolunda ortaya çıkan tümörler ağız kokusuna neden olabilmektedir.

5- Diş bakımsızlığı: Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler aracılığı ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.

İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.

6- Reflü olmak: Mide ekşimesi ağızda asit oluşmasına neden olur. Bu da ağız kokusunun sebeplerinden biridir. Gece geç saatte yemek yemek gibi reflü şikayetlerini arttıran durumlardan uzak durulmalıdır.

Narenciye, tarçın, çikolata tüketerek reflü kaynaklı ağız kokusunun önüne geçilebilir.

7- Kanser gibi daha ciddi bir hastalığa yakalanmak: Çok nadir rastlansa da ağızdaki kötü koku; kulak, burun ve boğazdaki bir kanserli yapının habercisi olabilir.

8- Ağız Kuruluğu: Uyku sırasında ağzın açık kalmasıyla oluşan kuruluk, bakteri ve buna bağlı olarak gaz oranının yükselmesine neden olmaktadır.
Gün içinde genellikle azalan bu tür ağız kokularını gidermek için bol su içerek ağzın nemli kalması sağlanmalıdır. Ağız kuruluğuna neden olan burun eğriliği, burun eti büyüklüğü ya da alerji gibi durumlar giderilmelidir. Tükürük salgısını arttırması için limon yemek ya da şekersiz sakız çiğnemek sabahları oluşan ağız kokusunu gidermek için etkilidir.

9- Karaciğer ve böbrek yetmezliği: Karaciğer yetmezliği ve benzeri karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir. Böbrek yetmezliği rahatsızlığı balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.

11- Şeker hastalığı: Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.

12- Sigara ve alkol kullanımı: Sigara ve alkol kullanımı da ağız kokusu yapar. Sigara ve alkolden uzak durmak .

Şikayetler geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı….

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir