Android telefonu olanlar dikkat!!!Android telefonu olanlar dikkat!!!

Android işletim sistemi kullanan telefonların büyük bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

Erlangen’s Friedrich-Alexander Üniversitesi’nden bilim adamları Tilo Muller, Michael Spreitzenbarth ve Felix Freiling yaptıkları deney sonucunda Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlardaki büyük güvenlik açığını ortaya çıkardı.
BBC’nin haberine göre, Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar kullanıcıların kişisel bilgilerini bazı basit işlemler sonucunda deşifre edebiliyor. Bu cep telefonlarının güvenlik duvarını kırmak için ise çok ilginç bir yöntem kullanılıyor.

Cep telefonunu donduruyorlar
Doktor Tilo Muller, Michael Spreitzenbarth ve Felix Freiling Android işletim sistemine ait güvenliği kırmak için ilginç bir yöntem keşfetti.

Deney, Samsung Galaxy Nexus cep telefonu üzerinde gerçekleştirildi.

İlk olarak telefon bir saat boyunca -10 derecelik bir sıcaklıkta bekletiliyor. Sonrasında ise telefona ait batarya hızlı bir şekilde takılıp, tekrar çıkarılıyor.

Bu işlemlerin sonunda işletim sisteminin güvenlik duvarı neredeyse etkisiz hale gelirken, bundan sonra bilim adamları tarafından geliştirilen bir program devreye giriyor.

Tilo Muller yaptığı açıklamada deney sonucunda kullanıcının daha önce girdiği web sitelerine, gönderdiği mesajlara ve paylaştığı fotoğraflara ulaşıldığını belirtti.

Araştırmacılar, bu açığın sadece Samsung Galaxy Nexus telefonlarda görülmediğini, Android işletim sistemine sahip diğer cep telefonlarındaki bilgilerinde bu yöntemle elde edilebileceğini vurguladı.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir