Hayatımız Şifreli…Hayatımız Şifreli…

 Şifreler ve Beynimiz!

Günlük hayatın vazgeçilmezleri olan bilgisayar, cep telefonu, kredi kartı, banka kartı, internet bankacılığı, sosyal paylaşım siteleri, e-posta gibi bir çok aracı kullanabilmek için zorunlu olan şifreler, güvenlik için faydalı olsa da şifreleri ezberleme zorluğu kullanıcılara zor anlar yaşatabiliyor.
Elektronik cihazları kullanırken güvenlik ön plana çıkarken, kullanıcıların bu cihazları sorunsuz kullanabilmeleri için yaklaşık 10-15 farklı şifreyi ezberlemesi gerekiyor.

Uzmanların görüşleri ise şifrelerin artması insan beynine olumlu katkı sağladığı yönünde. Ancak ezberlemediğimiz, aklımızda bile tutmaya çalışmadığımız şifreler beynimize nasıl katkı sağlar?
O halde küçük ve önemli olan bir nokta var!

Hayatımızdaki şifrelerin hepsini değil ancak üçte birlik bir kısmını bile ezberlemeye çalışırsak, beyinimizin güçlenmesi için bir adım atmış oluruz. Beyin jimnastiği ile unutma gibi karşılaşacağımız sorunları daha azaltmış oluruz. Unutmayın ki beynimizi de herşeyi bize kolaylaştıran teknoloji tembelleştiriyor.

Teknolojinin getirdiği kolaylığın yanında her zaman zorluk vardır, bunlarda kısırlık, unutkanlık gibi sağlığımızı olumsuz etkliyenler arasındadır.

⇒Evlerde ve İş yerlerinde Kullanılan WİFİ  Tehlikeli Mi?

Ezberlemeye çalışmadığımız belki de notepad’lerde tuttuğumuz şifreler ile yine beynimizi çalıştıramıyoruz. Üstelik artık çoğu kişi telefon numarasını bile ezber değilken, şifreler ile beyin jimnastiği yapan yoktur.

Sizin görüşleriniz bu yönde nedir? Siz şifrelerinizi ezber misiniz? Yada ezberlemeye çalışıyormusunuz?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir