Apple CarPlay’i Resmen DuyurduApple CarPlay’i Resmen Duyurdu

Apple geçtiğimiz yıl WWDC etkinliğinde kısa bir tanıtımı yapılan ve “iOS in the Car” i resmen duyurdu. Uzun süredir beklenen araç içi sistem CarPlay, Apple’ın iş ortakları Ferrari, Mercedes-Benz ve Volvo, CarPlay’i bu hafta otomobillerinde sergileyecek.

CarPlay İle Neler Yapılıyor

CarPlay’i iPhone aracılığı ile otomobilene bağlayan sürücüler, Siri ile konuşarak rehbere erişebilecek, aramalar yapabilecek, cevapsız çağrılara geri dönebilecek ve sesli mesajları aktarabilecek. Siri ayrıca sürücünün sesli komutlarını yerine getirebilecek, SMS’leri okuyabilecek ve sürücünün söylediklerini yazılı mesajlara dönüştürebilecek. Apple Maps ile birlikte çalışarak, sürücüye yol tarif edebilecek, trafik durumunu bildirebilecek ve tahmini hedefe varış sürelerini hesaplayabilecek.

Eğlence:

iTunes’ada erişim sağlayan CarlPlay, iTunes Radio dahil, sürücüler herhangi bir şarkı dinlemek istediklerinde, bunu Siri’ye söylemeleri yeterli oluyor. CarPlay ayrıca, Spotify ve Deezer gibi üçüncü parti müzik servislerini de destekliyor.

Apple CarPlay, iOS 7 işletim sistemli iPhone 5c, iPhone 5s ve iPhone 5 ile kullanılabiliyor. CarPlay önyüklü otomobiller, ilk olarak Ferrari, Volvo ve Mercedes-Benz tarafından bu yıl satışa sunulacak. Otomobillerinde CarPlay’e yer verecek diğer üreticilerin tam listesi ise şu şekilde sıralanıyor; BMW, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Jaguar Land Rover, Kia, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Citroën, Subaru, Suzuki ve Toyota.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir