Yüksek Tansiyon Kilolu Çocuğu EtkiliyorYüksek Tansiyon Kilolu Çocuğu Etkiliyor

Hipertansiyon kilolu çocukta erken yaşta kalp krizine sebep oluyor. Obezitede görülen hipertansiyon, kan yağları yüksekliği ve damar sertliği gibi değişikliklerin ergenlik döneminden itibaren başladığına ve yetişkin dönemde kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açtığına dikkat çeken Aile Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Şahin, tansiyon ölçümlerine dikkat çekti.

Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen saatler ve hareketi kısıtlayan şehir hayatı, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar için de şişmanlık tehlikesini beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde 0-5 yaş arasında obezite sıklığı % 8,5; 6-18 yaş arasında obezite sıklığı % 8,2 olarak bulunmuş. Çocuklar arasında sağlığı tehdit eden şişmanlığın en önemli sonuçlarından biri de yetişkinlere özgü bir hastalık olan hipertansiyon! Yapılan çalışmalara göre; hipertansiyon obez çocuklarda normal kilolu çocuklara göre yaklaşık 3 kat daha sık görülüyor. Ayrıca obez çocukların yaklaşık yarısında gizli hipertansiyon ve hiperkolesterolemi varlığından bahsediliyor.

Aile Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Şahin, obez çocuklarda görülen hipertansiyonun belirti vermeyebileceği uyarısında bulunarak “Bu çocukların hekim başvurularında kan basıncı ölçümü yapılması gerekiyor. Hipertansiyon saptanması durumunda ise ileri tetkiklere başvuruluyor” diye konuştu.?Obezitede görülen hipertansiyon, kan yağları yüksekliği ve damar sertliği gibi değişikliklerin ergenlik döneminden itibaren başladığına ve yetişkin dönemde kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açtığına dikkat çeken Doç. Dr. Şahin,?“Bu yüzden tansiyon ölçümünü sadece yetişkinlere özgü bir teşhis yöntemi olarak düşünmemek gerekir.  Şişman çocukların kan basınçları da en az yılda birkaç kez ölçülmelidir. Aslında kan basıncı ölçümü rutin muayenenin bir parçası olmalıdır” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir