Zencefilin Faydaları Ve Kullanım AlanlarıZencefilin Faydaları Ve Kullanım Alanları

Tazesi ve kurusu ile tam bir şifa kaynağı olan Zencefili mutfaklarımızdan eksik etmemeliyiz.  Büyüklerimizin  soğuk algınlığı ve öksürük de ilk bizlere içirdiği ve  bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan  zencefili mutfaklarda baharat olarak da kullanabilirsiniz.

 

Zencefili en çok tavuk yemeklerinde ve keklerde olan lezzetini çok seven biri olarak bugün şifa köşesinde Zencefile yer vermek istedim.

Zencefilin  faydaları, nasıl kullanıldığı  ve dikkat edilmesi gereken hususlarından bahsetmeye çalıştım….

Zencefil bitkisi Kur’an-ı Kerim’de İnsan Suresi,17.ayetinde geçmektedir.

” Onlara orada bir kâseden içirilir ki (bu şarabın) karışımında zencefil vardır”.

Zencefil Nedir?

Zencefil bitkisi şekilsiz, birbirine geçmiş yumrular şeklinde bir kök bitkidir. Zencefil taze ve kurutulmuş olarak kullanılır. Taze zencefili rendeleyerek veya dilimleyerek kullanmak mümkündür.

Parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ise öğütülüp  baharat olarak kullanılmaktadır.

Toz haline gelen zencefil çöreklere, keklere ve tavuk yemeklerine eklenir. Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılmaktadır.

Zencefil kökünün bileşiminde önemli etken maddeler var. Taze zencefil etken madde bakımından daha zengin; % 80 su, % 2 protein, % 1 yağ, % 12 nişasta, kalsiyum, rezin, uçan yağ, fosfor, demir, B ve C vitamini içeriyor. Kuru zencefil de su oranı % 10’dur.

Taze Zencefil

Zencefil Kullanım Alanları:

Zencefilin taze veya kurutulmuş olsun başlıca Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır.

Zencefilin; iştah açıcı, antiseptik, midevi, gaz söktürücü, sindirimi düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atıcı etkilerinin yanı sıra; kan damarlarını açar, terleme ve sıcaklık yapar, kalbi canlandırır.

Mutfakta ise; çorbalarda, sosis, çeşitli dolmalar, tavuk etleri, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, çeşitli sebzelere, meyve salatasına, çeşitli pastalara, kurabiyelere ve keklere katılır.

Londra’da St. Bartholomew hastanesinde yapılan bir klinik çalışmada, zencefilin hastaların anesteziden uyanınca gösterdikleri bulantı ve kusma belirtilerini antiemetik (kusma sinir merkezlerini etkileyen) ilaçlardan daha çok önlediği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından  son zamanlarda zencefil kanser tedavisini desteklemek için kullanılmaya başlandı.

Öğütülmüş Zencefil Kökü

Zencefilin Faydaları:

İştah açar.
Yatıştırıcı ve gaz söktürücüdür.
Vücudu terletir.
İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır.
Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır.
Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler.
Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır.
Mikrop öldürücüdür.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kansere karşı koruyucudur.
Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur.
Bağırsak bozukluklarını giderir.
İshali keser.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil kökü genellikle kurutularak baharat olarak kullanılır. Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır:

Zencefil Çayı

Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı  kadar taze zencefil rendelenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefilin sakıncası olmaz ama  özellikle günde 3 bardak şeklinde tedavi amaçlı zencefil çayını içecek ise, bayanların ve astım hastalarının dikkatli kullanması gerekir. Çünkü zencefilin kan sulandırıcı bir etkisi vardır etkisi aspirin ile eş değerdedir. Eğer aspirin kullanıyorsanız zencefil tüketmeyin.

Zencefili taze kullanmak isterseniz aldığınız zencefili yıkayıp hemen poşetleyip buzlukta saklayabilirsiniz. Çözülmesini beklemeden hemen rendeleyip kalanını tekrar buzluğa kaldırmak sureti ile taze zencefili de  kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir