MWC 2014 Nesnelerin İnterneti – Machine to MachineBilim kurgu filmlerinde gördüklerimize az kaldı. Artık her nesnenin internet ile çalıştırır durumu geldiğimiz şu günlerde daha ileri teknolojilere geçileceği ve 2014’ün değişim yılı olacağı iddia ediliyor.
Mobil Dünya Kongresi’nin önemli bir gündem maddesi olan nesnelerin interneti hakkında neler konuşuldu?

“Nesnelerin İnterneti” ya da diğer bir değişle “Her şeyin İnterneti”, daha eskilerden gelen tanımı ise Machine to Machine, kısaltması ise M2M…

İsimlendirmeler farklı olsa da konunun özeti basit: İnternet bağlantısı kullanabilen her cihazın, ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurabileceği bir bağlantıya sahip olması gerektiğini savunan bir trend. Bu trendin büyük firmaların daha fazla cihazı birbirine bağlamak için yöntemler arayacağı teknoloji dünyasındaki yeni inovasyon katalizörü olacağına inanılıyor.

Arabanızın, beş dakika uzaklıkta olduğunuzu evinize haber verebilmesi ve bunun da termostatı istediğiniz dereceye getirmesini tetikleme fikri gibi. Bağlantı menzili bir köpek tasması kadar kısa bir şeyden tamamen ‘bağlantılı’ ev ve arabaya kadar değişebilir.

Mobil Dünya Kongresi’nde nesnelerin interneti ile ilgili en iddialı açıklama Cisco’nun CEO’su John Chambers’den geldi. Chambers, önümüzdeki 10 yıl içerisinde nesnelerin internetinin 19 trilyon dolar değerinde bir ekonomik değer sağlayacağına inandığını açıkladı.

Chambers’a göre, bilgisayarlarımız ve cep telefonlarımızdaki internet insanlık üzerinde ne kadar büyük etki bıraktıysa, nesnelerin internetinin toplum hayatına etkisi bunun kat be kat daha fazlası olacak.

2010 yılında 10 milyardan fazla cihazın internete bağlı durumda olduğu tahmin ediliyordu, yani internete bağlı cihaz sayısı insan nüfusunu çoktan geçmiş durumda. 2020’de ise 50 milyar cihazın internete bağlı olacağı öngörülüyor. Herhalde diş fırçamız bile bu 50 milyar cihazdan biri olacak.

İşte bu büyük potansiyel, pazardaki tüm oyuncuların da iştahını kabartmış durumda. Geçtiğimiz ay Las Vegas’ta gerçekleşen ve teknoloji dünyasının sayılı buluşmalarından biri olan Consumer Electronics Show etkinliğinde de neredeyse her stantta konuşulan nesnelerin interneti şimdi Barselona’da başrolde…

Dünyadaki 800’den fazla telekom operatörünü temsil eden GSMA birliğinin açıkladığı rakamlar da M2M teknolojisinin büyüme hızını çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Sadece 2013 yılı içerisinde yaklaşık %40’lık bir artışın yaşandığına dikkat çeken GSMA’nın verilerine göre ülkeler bazında verilere göre Çin en çok bağlantı sayısıyla ilk sırada yer alıyor.

Kısacası değişime az kaldı… Akıllı evler, akıllı ev eşyaları ve akıllı araçlar gibi insanoğlunun yıllardır hayal ettiği birçok bilim-kurgu unsuru 2014 yılında hayatımıza dâhil olacak.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir