ZehirZehir

Gelin ve kaynanalar hiç anlaşamazlar.Böyle gelmiş ama böyle gitmemeli.

Gelini ailesinden koparmaya çalışmayın… Ne de damadı ailesin soğutmaya çalışın… Aile bir bütündür ve ayrılmamalıdır.Sizin çocuğunuz büyüyüp evlenince sizden uzaklaşmasını istemiyorsanız aile olduğunuzda aile yapınızı koruyup yani ; yeni aile yaşamınıza alışıp hem yeni aileniz ile hemde bizleri büyüten ailelerimiz  ile birbirimizi severek geçirmeliyiz hayatı. Bunları bir hikaye ile de bütünlemek ile mümkün…

 Zehir
Uzun yıllar önce Çin’de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa bir süre sonra kayın validesi ile geçinmenin çok zor olduğunu anlar.İkisinin de kişiliği tamamen farklıdır buda onların sık sık kavga edip tartışmalarına yol açar. Bu Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin oldukça tepkisini alır.
Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından ev, onun ve kayın validesi ile arada  kalan eşi içinde cehennem haline gelmiştir.
Artık bir şeyler yapmak gerektiğine inanan genç kız doğru babasının eski bir arkadaşı olan baharatçıya koşar ve derdini anlatır.
Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı bir ilaç hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptığı yemeklerin içine koymasını söyler. Zehir az az verilecek , böylece onu gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır.Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını ona en güzel yemekleri yapmasını söyler.
Sevinç içinde eve dönen Li-Li yaşlı adamın dediklerini aynen uygular . Her gün en güzel yemekleri yaparak, kaynanasının tabağına azar azar zehir damlatıyordu.Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranıyordu.
Bir süre sonra kayın validesi de çok değişmişti ve ona kendi kızı gibi davranıyordu. Evde artık barış rüzgarları esiyordu. Genç kız kendisini ağır bir yük altında hissetti .
Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkanının yolunu tuttu ve yaşlı adama şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı,
Yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu.
Yaşlı adam yaşlı gözlerle karşısında konuşup duran Li-Li ye baktı ve kahkahalarla gülmeye başladı.
” Sevgili Li-Li dedi , sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayın valideni sadece daha da güçlendirdin hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça oda dağıldı ve yerini sevgiye bıraktı böylece siz gerçek bir ana kız oldunuz ”  dedi.
İyilikten iyilik doğar.
Yüreğinizden iyilik ve hoşgörü eksik olmasın…
Sevgilerle ve sevgilerde kalın…
Mutlu bir yuva kurmanın yolu saygı ve sevgiden geçer…

Bunları da Okuyabilirsiniz

Nerede Böyle Kaynana?
Bundan Meslek Mi Olur?

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir