Yaban Mersininin FaydalarıYaban Mersininin Faydaları

BEYİN SAĞLIĞI

A,B,C vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, fosfor, bakır gibi önemli besin öğelerinde zengindir. Beyin hücrelerini ve sinirleri koruyucu özelliği vardır. Bu bitkiyi düzenli kullanımımızda öğrenme kapasitesini arttırdığı da görülmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI

Yabanmersini meyvesinin içeriğinde insülin benzeri maddeler bulunduğundan kan şekerini düşürür. Yabanmersini (blueberry) meyvesinin özellikle şeker hastalığına bağlı göz hastalığının tedavisinde yoğun olarak kullanılmaktadır.
Şeker hastalığının tedavisinde özellikle yabanmersini (blueberry) Şurubu, şekersiz yabanmersini (blueberry) marmeladı, yabanmersini (blueberry) kurusu ve yaban mersini çayları kullanılmaktadır.

GÖZ

Bu bitki yüksek oranda antosiyanin içermektedir ve bu da görme kaybını önlemektedir.  Ayrıca göz kuruluğu ve enfeksiyonlara karşı da etkilidir.  Miyopluk, Göz yorgunluğunu giderir, – Katarakt, – Karasu (Glokom: Göz tansiyonu), – Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozuklukları (Diyabetik retinopati), – Gece körlüğü, gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir meyvedir. – Kılcal damar çatlamasını engeller.- Tavukkarası(retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır.- Gece görüşünü artırıcı, – Göz kamaşmasını giderici, – Retinayı güçlendirici, olarak ta kullanılabilir.

MİDE

Bulantı, mide kramplarını ve mide ülserini önler. – Mide kramplarını önleyicidir.

SİNDİRİM SİSTEMİ

İçerisinde bulunan bakır ve fruktoz sayesinde sindirim sistemimizin hızlı çalışmasını sağlar. Kabızlığı önler. Bağırsak metabolizmasını düzenler. Yabanmersini (blueberry) çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir. – Yabanmersini (blueberry) çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.  Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.- Taze olarak yenildiğinde kanı temizler. – Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.- Vücutta biyoaktif maddeolarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.-Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. – Sakinleştirici özelliği vardır. – Ağız içiyaralarını iyileştirir.- İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir- Araştırmalara göre günde bir kâse yabanmersini (blueberry), yaşlılıknedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

KALP HASTALIKLARI

LDL kolesterolü seviyesini düşürür. Bunu da lif oranı yüksek ve antioksidan açısında zengin olmasıyla gerçekleştirir.  Enos enzimi kalp hastalıklarından korur. Yaban mersini de Enos enzim seviyesini yükselttiği için kalp hastalıklarından korumada etkilidir.

RUH SAĞLIĞI-DOĞAL ANTİDEPRESAN

Bu bitkinin rengi ne kadar koyu ise içeriği de o derece zengindir. Sakinleştirici etkisinin yanında enerji metabolizmanızı da düzenler.

KANSERE KARŞI KORUYUCU

C vitamini açısından zengin olan bu bitki kolon, karaciğer ve rahim kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Pterostilben, ella gic asit gibi kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kansere karşı önemli bir direnç sağladığı belirlenmiştir. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahip olup Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek HIV ( AİDS) virüsünün bağışıklık sisteminize zarar vermesini önler.

Antioksidan oranı çok yüksek olduğundan bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Özelikle çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde etkilidir. ( Hamile bayanların anne karnındaki çocuğun gelişimi ve bağışıklık sisteminin anne karnında güçlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.  Pektin içeriği yüksek olup kolesterolü düşürür.- Kalp krizi riskini azaltır. Yabanmersini (blueberry) Damarlar üzerinde oldukça etkilidir. Damarla ilgili olarak; Varis, iyileşmesinde yardımcı olur.- Basur(hemoroid) – Romatizmal ağrıları azaltır.- Kan damarlarının tıkanmasını engeller.- Damar sertliği oluşumunu engeller.- Akciğer amfizemi – Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi. – Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır. – Artrit (eklem iltihaplanması) rahatsızlıklarının tedavisin de yardımcı faktördür.

YABANMERSİNİ (BLUEBERRRY) KULLANIM ŞEKİLLERİ:

Yabanmersini meyvesinden maksimum fayda sağlamak için en az 2-3 ay her gün en az 200 gr. yabanmersini tüketilmesi gerekmektedir.

200 gr meyveye karşılık gelen ürünler:

20 gram yabanmersini kurusu ( yaklaşık 20 adet)

150 gram yabanmersini şurubu (1 su bardağı )

120 gram marmelat ( 9 yemek kaşığı)

15 gram yabanmersini meyve çayı ( 3-4 çay kaşığı)

1- TAZE VEYA ŞOKLU YABANMERSİNİ KULLANIM ŞEKLİ:

Taze ve şoklu yabanmersini günde en az 200 gram kullanılmalı sabah aç karnına yenilen meyve bağırsakların çalışmasını hızlandırmakta ve vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Sabah aç karnına yenildikten sonra 30 dakika hiçbir şey yenilmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Su içilebilir. Diğer öğünlerde özellikle yatmadan 1- 1,5 saat önce bir kâse yoğurtla birlikte yenmesi önerilir.

2- YABANMERSİNİ KURUSU KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini kurusu en az 3 tatlı kaşığı (20 gram) kullanılmalıdır. Sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yabanmersini ağza alınır ve sakız çiğner gibi iyice çiğnenilir ve üzerine 1-2 bardak ılık su içilir. 30 dakika hiçbir şey yenmez. Öğlen ve akşam tekrarlanılır. ( bu kullanım şekli göz ve şeker hastalarının mutlaka uygulaması gereken kullanım şeklidir)

Ağızda çiğneyemeyen kişiler 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı yabanmersini kurusu katılır bardağın üstü kapatılarak 5 dakika demlenmesi için beklenir daha sonra suyu içilir dibe çöken posası da yenir.

Not: Şeker, Göz ve kanser hastaları bu dozları artıra bilir 150-200 birim şekeri olan kişilerin normal dozların 2 katı almaları önerilir.

3- YABANMERSİNİ ŞURUBU KULLANIM ŞEKLİ :

Yabanmersini şurubu sabah aç karnına bir su bardağına 1/3’u kadar yabanmersini şurubu konur kalan kısmına su ilave edilerek içilir 30 dakika hiçbir şey yenmez günde en az 3 bardak içilmelidir.

Not: Şeker, Göz ve kanser hastaları bu dozları artıra bilir 150-200 birim şekeri olan kişilerin normal dozların 2 katı almaları önerilir.

4- YABANMERSİNİ MARMELADI(Şekersiz)KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini marmeladı sabah aç karnına en az 2 yemek kaşığı yenir 30 dakika hiçbir şey yenmez günde en az 3 kez tekrarlanır.

Not: Şeker, Göz ve kanser hastaları bu dozları artıra bilir 150-200 birim şekeri olan kişilerin normal dozların 2 katı almaları önerilir.

5- YABANMERSİNİ MEYVE ÇAYI KULLANIM ŞEKLİ:

Yabanmersini meyve çayı bir çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı yabanmersini meyve çayı konur, üstü kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir. Günde enaz 3-4 bardak içilmesi gerekmektedir. sabah aç karnına içilirse daha faydalı olur.

Not: Şeker, Göz ve kanser hastaları bu dozları artırması gerekmektedir.

6- YABANMERSİNİ YAPRAK ÇAY KULLANIM ŞEKLİI:

Yabanmersini yaprak çayı normal siyah çayın demleme tekniğiyle demlenilir. günde en az 3-4 bardak içilir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir