Nokia X, X+ ve XL İle Android Uygulamaları ÇalıştırınNokia X, X+ ve XL İle Android Uygulamaları Çalıştırın

 Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen etkinlikte Nokia, Android destekli ilk akıllı telefonlarını duyurdu. 

Mobil Dünya Kongresinde Nokia herkesi şaşırttı. Kongrede Nokia  üç yeni akıllı telefon tanıtarak bir sürpriz yaptı. 

Nokia X, X+ ve XL

Nokia X, X+ ve XL isimli  telefonlar, Nokia’nın “Nokia X Software Platform” adını verdiği hibrit bir işletim sistemi kullanıyor.

Performans canavarı olmaktan uzak donanım bileşenlerine sahip her üç model de daha ziyade giriş seviyesi kullanıcıları hedefliyor.1 GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm işlemciyle çalışan Nokia X, 512 MB RAM ve 4 GB depolama alanına sahip. MicroSD hafıza kartlarıyla depolama alanını artırmak mümkün. Çift SIM destekli elefonun 4 inç büyüklüğündeki IPS LCD ekranın çözünürlüğü 800×480 piksel. 3 megapiksel kamera ile 1.500 mAh pil, telefonun diğer donanım özelliklerinden. Nokia X+ adını taşıyan model, teknik özellikler bakımından X ile aynı lakin 768MB RAM ve 4 GB depolama alanına ek 4 GB microSD hafıza kartı desteği sunuyor.

Nokia X, X+ ve XL
Nokia X kırmızı

Nokia XL’ı diğer iki modelden ayıran en önemli özellik 5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olması. Ekranın boyutu büyük ama çözünürlüğü Nokia X ve Nokia X+’ınkiyle aynı, 800×480 piksel. Çift çekirdekli Qualcomm işlemciden güç alan telefonun RAM’i 768 MB, dahili depolama alanı ise 4 GB. 5 mepapiksel çözünürlüğünde, otomatik odaklama ve LED flaşlı ana kamera ve 2 megapiksellik bir ön kameraya sahip olan telefonun pilinin kapasitesi 2.000 mAh.

Telefonların kullandığı Nokia X Software Platform işletim sistemi tam bir Android deneyimi sunmuyor. Yalnızca Android uygulamalarının indirilebilmesine izin veriyor. Klasik Android arayüzünden oldukça uzak, Windows Phone görünümlü bir kullanıcı arayüzüyle gelen olan telefonlarda Android’in yanı sıra Nokia Here Haritalar, Nokia MixRadio gibi Microsoft ve Nokia’nın özel uygulamaları da kullanılabiliyor. Tüm modellerde Skype ön yüklü olarak geliyor ve kullanıcılar 1 GB OneDrive depolama alanından ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

Telefonların yurt dışı satış fiyatlarıX için 125 dolar, X+ için 135 dolar, XL içinse 150 dolar olacak. Farklı renk seçenekleriyle satışa sunulacak telefonlar, ikinci çeyrek içinde kullanıcılarla buluşacak.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir