En Ucuz Telefon Firefox Os İşletim Sistemi ile Mozilla’danEn Ucuz Telefon Firefox Os İşletim Sistemi ile Mozilla’dan

Firefox’un yaratıcısı Mozilla bir süredir mobil işletim sistemi Firefox OS üzerinde çalışıyordu ve çalışmalar sonuç verdi. Mozilla Çinli işlemci üreticisi ortağı Spreadtrum ile dünyanın en ucuz akıllı telefonunu üretecek. Mozilla’Nın telefonu 25 dolar alacak. Yazım hatası yok sevgili okurlar Mozilla, 25 dolara akıllı telefon satacağını bildirdi.

HTML5 altyapısıyla hazırlanan ve giriş seviyesinden üstün donanımsal özellikteki cihazlara kadar geniş yelpazedeki ürün grubunda çalışabileceği belirtilen Firefox OS, üreticilerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Son olarak ZTE’nin duyurusunu yaptığı Open II ve Open C akıllı telefonlarının yanı sıra, Alcatel OneTouch’ın geliştirdiği üç yeni modelin de -Fire E, Fire C, Fire S- Firefox OS altyapısıyla geleceği açıklandı. Ayrıca 21 operatörün desteğini arkasına alan teknoloji devi, henüz gelişmekte olan pazarlara gözünü dikmiş durumda.

Diğer taraftan sektöre yeni bir segment kazandırmak isteyen Mozilla, 25 dolara akıllı telefon satacağını bildirdi. Fiyatın iskelet olduğunu söyleyen yetkililer, dileyen firmaların bu temel üzerine koyarak telefonu kendi etiketleriyle sunabileceklerini açıkladılar.

320×480 piksel çözünürlükteki cihazın ekranı 2,6 inç ile 3,5 inç arasında olacak. İşlemci konusunda tercihini Spreadtrum üreticisinden yana kullanan firma, 1 GHz hızında ARM Cortex-A5 tasarımına sahip SC6821 ve SC7710 WCDMA işlemcileriyle gelecek. Ayrıca 1 GB LPDDR1 RAM, 2 GB dahili depolama alanı, 2 MP ön kameranın yanı sıra wi-fi, fm radyo, bluetooh ve çift sim desteği bilinen diğer özelliklerin arasında yer alıyor. Günümüzde 100 dolar altında sınırlı sayıda ürün olduğunu düşünecek olursak, Mozilla’nın gelişen pazarlarda istediğini elde etmesi planlanıyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir