Acil Servis de Para VermeyinAcil Serviste istenilen paralar şikayetleri arttırdı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel Uyardı: , sizden acilde para istedikleri için önce SGK’ya (Alo 170), akabinde Sağlık Bakanlığı’na (Alo 184), sonuncusu da faturasız-belgesiz para tahsil etmişlerse de Maliye’ye (Alo 189) durumu bildirin.

Acil serviste sosyal emniyet çerçevesinde olmasa bile ilave ücret alınması yasak olmasına rağmen bazı hastanelerde acil durumun sona erdiğine dair baştan taahhütname imzalatılıp ücret alınması şikayetleri artırdı.

Mevzuata göre sosyal emniyet çerçevesinde olsun ya da olmasın hastanelerin acil servisinde tedavi olan hastalardan hiçbir ilave ücret alınmaması lazım gelirken, çoğu özel hastanede acil durumun sona erdiğine ait taahhütname imzalatılarak ilave ücret alınması yoğun şikâyetlere yol açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, şikâyet edildiğinde, haksız alınan ilave ücretin 10 katı tutarında müeyyide verdiklerini ifade etti. Sosyal Güvenlik Yasası, Sağlık Uygulama tebliği (SUT), Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık genelgesi uyarınca acil servise kaldırılan hastalardan sgk katılım payı ve ilave ücret alınmaması lazım geliyor. Kişi sosyal emniyet çerçevesinde olmasa bile tedavisinin yapılıp faturasının SGK’ya gönderilmesi yeterli görülüyor.

SERVİSE ÇIKINCA PARA İSTİYOR

SGK yetkilileri, parasız acil uygulamasında işleyişi şu şekilde anlattı: “Herkes acile başvurabilir. Ama hekim muayene ertesi acil olmadığına kanaat getirdiğinde Sağlık Bakanlığı’nın ‘yeşil alan’ genelgesi kapsamına sokuyoruz. Orada 12 lira katılım payı ve ilave ücret ödenmesi söz konusu. Acilde gercekleşen tedavilerde hiçbir ilave ücret alınamaz. Şikâyet halinde ilave ücretin 10 katı tutarında para müeyyidesi uygulanır.”

‘Hastanız stabil fatura 669 lira’

Habertürk’ün yaptığı habere göre; Bu mevzuda son örneği bir okur şu şekilde aktardı: Akşam 22.30’da oğlunu mide bulantısı ve kusma şikâyetiyle özel bir hastanenin acil servisine götüren okurumuza ilk muayene ertesi “Hastanın durumu stabil, hayati tehlike yok” yazılı belge imzalatıldı. Bu imzadan akabinde tedaviye devam edildi. Sonunda sadece muayene ücreti acil çerçevesinde değerlendirilip serum ve tahliller için 669 lira fatura çıkarıldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel:

Adım atar atmaz taahhüt geçersizdir
Acile daha girişte imzalatılan taahhütname geçersizdir, acil halin sona ermesinden akabinde imzalatılan taahhütname ise geçerlidir. Acil hal boyunca gercekleşen bütün tedaviler bedavadır ve buraya kadar gercekleşen iş ve işlemler SGK’ya fatura edilir. Acil halin sona ermesinden sonrakilerin de ise hastanenin sgk ile mukavelesi varsa yüzde 200 oranında, hastanenin sgk ile mukavelesi yoksa hastanenin kendi fiyatları üzerinden fatura edilmesi lazım gelir. Şu anda, sizden acilde para istedikleri için önce SGK’ya (Alo 170), akabinde Sağlık Bakanlığı’na (Alo 184), sonuncusu da faturasız-belgesiz para tahsil etmişlerse de Maliye’ye (Alo 189) durumu bildirin.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir