Facebook WhatsApp’ı Satın AldıFacebook WhatsApp’ı Satın Aldı

Şok eden en büyük satın alma haberlerinden biri daha. Facebook bir kez daha tarihe geçti. Facebook WhatsApp’ı 16 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.16 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.Resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan bilgiye göre Facebook 4 milyar doları nakit, geriye kalan 12 milyar doları ise hisse senedi olmak üzere toplamda 16 milyar dolar karşılığında WhatsApp’in sahibi oldu.

Facebook’un yaptığı ödeme bu kadar ile de sınırlı değil. Facebook WhatsApp’ın kurucularına ve çalışanlarına önümüzdeki dört yıl boyunca ”hak ettikleri oranda paylaştırılmak üzere” 3 milyar dolar ek ödeme yapılacak.

Dengeler Değişecek…

Facebook instagram için 1 milyar dolar ödemişti. WhatsApp için 16 milyar dolar ödeme ile tarihe geçti. Facebook’un WhatsApp’ı alması ile mobil mesajlaşma uygulamaları arasındaki dengeleri değiştirecek. Mobil mesajlaşma uygulamaları arasında adete deprem etkisi yaratacak durumun çizelgesine bakacak olursak iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone ve Symbian işletim sistemlerinde çalışan WhatsApp ‘ın kullanıcısı aylık 450 milyonu aşkın aktif kullanıcısı var. Bu kadar ile kalmıyor WhatsApp’a günlük 1 milyon yeni üye katılıyor ve buna sosyal ağın da dahil olmasıyla birlikte ortaya 1,6 milyar kişinin yer aldığı muazzam bir kullanıcı grubu ortaya çıkarken; Line, Snapchat gibi benzeri servislerin bu satın alma işleminden sonra açık ara geride kalacaklar.

Bundan sonra WhatsApp Nasıl Olacak:

WhatsApp Instagram gibi yarı bağımsız şekilde çalışmalarını sürdürecek. WhatsApp mevcut düzenini koruyacak ancak önemli bir farkla: Facebook’un uzmanlığını, kaynaklarını ve gücünü arkasına alarak. Son dönemde mobil alana yönelik yatırımlarıyla dikkat çeken M. Zuckerberg’ün rakiplerini ortadan kaldırarak istediği şekilde sektörü domine etmek istediği belirtiliyor. Diğer taraftan resmi açıklamanın ardından borsada bir dalgalanma yaşayan Facebook’un çok geçmeden kendi servislerini WhatsApp’e entegre etmesi beklenirken, mevcut Facebook Messenger’ın akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir