Ne Kadar Bağımlısınız Menthal İle Kontrol EdinNe Kadar Bağımlısınız Menthal İle Kontrol Edin

Akıllı telefonunuza Ne kadar bağımlı olduğunuzu Menthal ile kontrol edin.

Akıllı telefonlar hayatımızdan ayrılmaz bir parça olduğu aşikar. Bu bağımlılık durumu ise bilim adamlarını endişelendiriyor. Almanya’nın Bonn kentinden araştırmacılar kullanıcıların bağımlılıklarını ölçebileceği bir uygulama geliştirmesi ile birlikte kendiniz telefonunuza ne kadar bağımlı olduğunu ölçe bileceksiniz. Menthal isimli uygulama sizin davranışlarınızı ölçümlüyor ve telefonu kullanma dereceniz bağımlıklık olma durumunda size sinyal veriyor. Menthal adlı uygulama sadece Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabiliyor. Uygulamayı ise ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz

6 Haftalık Araştırmanın Sonucu Korkunç

Bilim insanlarının gözlemlerine göre, çoğu kullanıcı cep telefonunda geçirdiği zamanın farkına varamıyor. Yapılan bir pilot çalışmada Bonn Üniversitesi psikolog ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, altı haftalık bir süreç boyunca 50 öğrencinin davranışlarını takip etti. Sonuca göre, ortalama bir kullanıcı her 12 dakikada bir akıllı telefonunu aktive etti.

Araştırma yöneticilerinden psikolog Dr. Christian Montag, sonuçları “korkunç” olarak nitelendirdi. Cep telefonunun günde 80 kez kullanıldığını kaydeden Montag, deneklerin dörtte birinin cep telefonunu günde iki saatten fazla kullandığına dikkat çekti. Montag bilişim profesörü Alexander Markowetz ve diğer bilim insanlarıyla birlikte Methal adındaki uygulamayı geliştirdi. Uygulama, akıllı telefonun ne kadar sıklıkla ve ne zaman aktif olduğunu ve hangi uygulama ve hizmetlerin kullanıldığını ortaya koyuyor.
Sürekli erişilebilir olmak isteyen gençler, özellikle Facebook ve kısa mesaj servisi Whatsapp’i oldukça sık kullanıyor. Bonn Üniversitesi’nin çalışmasında da Whatsapp adlı uygulama kullanım sıklığında Facebook ve oyunlardan önde geldi.
Ancak Menthal adlı uygulama sadece Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabiliyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir