Troller Bir Grup Ergen DeğilmişTroller Bir Grup Ergen Değilmiş

Klavye başındaki trollerin bir grup ergen diyenler yanılıyor. Çünkü trollerin daha ciddi sorunları olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıktı.

Manitona Üniversitesi’nde, Erin Buckles ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre trollerin kişilikleri büyük bir oranda sadizmle ilişkilendirilebilir. Araştırmaya göre trollerin karakterleri bazı psikologların Dark Tetrad adını verdiği ve sadizm, narsisizm, psikopati ve Makyavelizmin (Machiavellianism) bir tür birleşiminden oluşan kişilik davranışlarıyla güçlü bir bir şekilde bağlantılı.

Araştırmacılar “troll” kullanıcıların bıraktığı yorumlarda görülen bozuklukların, internet kullanımı uzadıkça kötüleştiğini belirttiler. Bilim insanları en sık rastlanan bozukluğun ise sadistik davranış olduğunu söylediler.

Daily Mail’in haberine göre trolleri tespit edebilmek için basit bir test geliştirdiklerini belirten Manitoba Üniversitesi’nden Erin Buckles, “Ankete katılan katılımcılar, kişilik bilgilerini ve internetteki yorum tarzlarını yazdılar” diye belirtti.

Trollün tanımını yapan Buckles ve ekibi, “Sosyal bir ağ üzerinde belli bir amaç olmadan aldatıcı, yıkıcı veya karışıklığa yol açacak davranış sergileme” diye açıkladı.

Araştırmacılar geliştirilen iki testte trollerin, kişiliğin “Karanlık Dörtlüsü” olarak tanımlanan bozuklukları gösterdiklerini belirterek, “İki çalışma da trolleme ve kişiliğin karanlık dörtlüsü arasında ilişki olduğunu gösterdi. Trolleme hem beğeni, hem de benzerlik oranında sadizm, psikopati ve makyavelci ilişkide pozitif sonuç gösterdi” diye vurguladılar .

Bir kişi her gün internetin başında yorum yapmakla ne kadar çok zaman geçiriyorsa, Dark Tetrad davranışları sergileme olasılığı da aynı oranda artıyor. Slate’te yayınlanan haberde belirtildiğine göre, çalışma dahilinde ankete tabi tutulan kişilerin sadece yüzde 5,6′sı trollere had davranışları sergileme eğilimi göstermiş. Fakat bu eğilimde olan kişilerin özellikle sadizm ile güçlü bir ilişki kurdukları belirlenmiş. Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar bu durumu şöyle yorumluyor: “Hem troller hem de sadistler başkalarını üzmekten sadistçe bir zevk alıyorlar. Sadistler sadece eğlenmek istiyorlar ve internet de onların oyun alanı!”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir