Göz Muayenesi İle Kanser Teşhis EdilebiliyorGöz Muayenesi İle Kanser Teşhis Edilebiliyor

Göz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Bülent Doğu göz ve göz dibinden kanser teşhisi yapılabilceğini anlattı.  Doğu, genel bir göz ve gözdibi muayenesi ile akciğer kanserinin teşhisinin yapılabileceğini söyledi Akciğer kanserinin göz üzerinde 3 farklı şekilde teşhis edilebildiğini belirten Dr. Doğu, şunları aktardı

‘İlki, kanserin koroid denen gözü besleyen damar tabakasına metastazı sonucu oluşan belirtilerdir. Bu belirtiler genellikle ışık çakması görmede bulanıklık ve uçuşmalar şeklinde görülür. Diğeri kanserin beyin metastazına bağlı oluşabilecek belirtilerdir. Bunlar da genelde görmede bulanıklık ve görme alanında spesifik kayıplar şeklinde görülür. Ve son belirti türü de ‘horner sendromu’dur . Yanı akciğerin üst lobunu tutan tümörlerin sinirlere baskısıyla oluşur.

Etkilenen tarafta yüzde terleme yetisini kaybetme, göz kapağında düşüklük ve çukur göz oluşması gibi belirtiler meydana gelir.” Gözde görülen bu belirtilerin aslında kanserin akciğer dışı organlara da yayıldığının işareti olduğunu dile getiren Dr. Bülent Doğu, hastaların gündelik yaşamda bu belirtileri fark edemeyebileceklerini söyledi.

Zamanında fark edilemeyen belirtilerin ciddi görme kayıplarına da yol açabileceğine dikkat çeken Dr. Doğu, Eğer görme sınırı ya da oksıpıtal lobdakı görme duyusu merkezine yayılım olursa tam körlük oluşabilir” dedi. Akciğer kanserinin sistemik tedavileri ile gözdeki sorunların da tedavi edildiğini belirten Doğu, akciğer kanserinde tedavi başarılı olursa, göz bulgularının da gerileyebileceğini hatta yok olabileceğini söyledi. Tedavi sonrası, doktorun önerdiği aralıklarla goz kontrollerinin yaptırılması gerektiğini kaydeden Dr. Bülent Doğu, hastanın görme problemi hissettiği anda mutlaka göz doktoruna gitmesi gerektiğini dile getirdi. Akciğer kanseri dışında cilt ve meme kanserinin de gözden teşhisinin mümkün olduğunu belirten Dr Doğu, düzenli göz muayenesinin yaptırılmasını önerdi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir