Yarar Değil ZararYarar Değil Zarar

Gereksiz ve yüksek dozlarda kullanılan vitaminler yarar değil zarar sağlıyor. Prof. Dr. Uluç, “Yüksek dozlarda A vitamini alınması durumunda fazla vitamin vücuttan atılamamakta, karaciğer hücrelerinde birikerek karaciğere hasar vermektedir” dedi.

Prof. Dr. Başak Oyan Uluç: ‘Dışarıdan alınan Beta -karoten, E vitamini ve yüksek doz A vitamini kullananımı ölüm riskini artırabilir.’ Uzmanlar, gereksiz yere kullanılan vitaminlerin yarardan çok zarar getirebileceği dair uyarıyorlar.Bilhassa kanserden korunmak amacıyla kullanılan vitaminlerin kanser yapabileceği bildiriliyor. Yeditepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, son yıllarda yapılan çalışmalarda dışarıdan alınan Beta -karoten, E vitamini ve yüksek doz A vitamini kullanmanın ölüm riskini artırdığını söyledi.

Vitamin eksikliğinin kesinlikle tespit edildikten sonra şayet gerekiyorsa vitamin hapları kullanılması gerektiğine dikkat çeken Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz ise “Vitaminlerin etkileri çok abartılıyor. Bunlar yüksek maliyetli olduğu gibi önemli bir bölümünün fazla tüketilmesi durumunda faydasından ziyade zararı oluyor” dedi.Vitaminlerin, ilaç yerine, sebze ve meyvelerden natürel yolla alınmasının faydalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yılmaz, “Zaten vücut, vitaminin fazlasını atıyor. Ayrıca vitamin her zaman faydalı değil. Onkologlar şayet ortaya çıkmamış bir kanser varsa, tümör hücresini büyüttüğü için ezbere vitamin almayı önermiyorlar. En doğrusu, vitamin eksikliği belirlendikten sonra doktora müracaat edilerek eksiği yerine koymak” diye konuştu.

Vitaminler sıhhatli bir vücut için ihtiyaç duyulan olmasına rağmen, alınması gereken günlük vitamin miktarı epey düşük olduğu için yeterli beslenen, sebze ve meyve tüketen kişilerde vitamin eksikliği meydana gelmesinin beklenmediğini anımsatan Prof. Dr. Uluç, “Son yıllarda yapılan çalışmalarda yeterli beslenen kişilerde natürel yöntemler dışında alınan vitamin ve mineral desteklerinin kanseri ve diğer kronik hastalıkları önlemediğini, hatta zararlı olabildiğini göstermektedir. Aralık 2013’de “Annals of Internal Medicine” mecmuasında vitamin desteklerinin, hastalıklar üzerine koruyucu etkilerini araştıran 3 çalışma yayınlandı. Bu çalışmalar yaklaşık 450.000 kişiyi kapsamaktadır. Bu çalışmalarda Beta-karoten, E vitamini ve yüksek doz A vitamini kullanmanın ölüm riskini artırdığı gösterilmiştir” dedi.

Sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltmak amacıyla verilen Beta-karoten ve E vitamininin beklenenin tersi etki yapıp, akciğer kanseri riskini artırdığının belirlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uluç, “Yüksek dozlarda A vitamini alınması durumunda fazla vitamin vücuttan atılamamakta, karaciğer hücrelerinde birikerek karaciğere hasar vermektedir” diye konuştu. KRONİK HASTALIKLARDAN KORUMUYOR Prof. Dr. Uluç, “Vitaminler kansere ve kronik hastalıklara karşı koruyucu etki göstermedikleri gibi?kanser hastaları, kemoterapi veya radyoterapi almakta olan hastalarda tedavinin etkinliğini azaltabilmektedir. Vitamin A ve E dışındaki diğer antioksidanlar, folik asit, B vitaminleri, multivitaminler ve minerallerin de yararı olmadığı görülmüştür” dedi.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir