Elinizdeki Nesneyi Hissedebileceğiniz Protez El YapıldıElinizdeki Nesneyi Hissedebileceğiniz Protez El Yapıldı

Beyin komutlu protez el üretildi. Avrupa’nın birçok ülkesinden araştırmacıların bilim alanında yayın yapan Science Translational Medicine dergisinde yayınladıkları son raporlarda, beyin komutlu hareket edebilen protez el üretildiği açıklandı. Havai fişeğin elinde patlamasından sonra kolunu kaybededen Dennis Aabo Sorensen’da test edilen protez el başarılı sonuç verdi. Daha fazla insada denenecek olan testten olum sonuç alınması ise elini kolunu kaybedeb insanlar için umut ışığı olacak.

Yaklaşık 9 yıl önce yılbaşı kutlaması sırasında havai fişek elinde patlayan ve kolunu kaybeden Dennis Aabo Sorensen, üzerinde denenen protez el sayesinde Sorensen dokunma duyuları ile cisimlerin türlerini ve yapılarını hissedebilmeyi başardı. Bir odaya alınarak gözleri kapatılan ve kulaklık takılan Sorensen yapılan testlerde sadece dokunma hissi ile nesneleri kavramayı başardı. Sert ve yumuşak nesneler arasındaki farkı anlayabilen Sorensen silindir ve yuvarlak gibi şekilleri belirleyebildi. Sorensen deney sonrası açıklamasında, “9 yıldan fazla bir süredir hissedemediğim şeyleri deney sırasında hissettim” dedi. Uzmanlar ise Sorensen’in koluna iliştirilen elektrotlar ve plastik ele takılan dokunma sensörleri sayesinde sinirlerin uyarılmış olduğunu ifade etti.

Yetkililer, uzmanların daha fazla insanda deneyerek cihazın uzun vadede çalıştığını kanıtlayabilmeleri durumunda cihaz kullanıcılarının yaşam kalitesinin büyük ölçüde artacağını ifade etti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir