Kanser Savaşçısı Brokolinin FaydalarıBrokoli; karnabahar ve lahana familyasından bir bitki türüdür. Görünüş olarak karnabahara benzeyen brokolinin tek farkı renginin yeşil olmasıdır.  Brokolinin ana vatanı İtalya’dır.

Brokolinin Faydaları

Brokoli, betakaroten içerdiğinden dolayı güçlü bir kanser savaşçısıdır.  Beta karotenin, güçlü bir kanser savaşçısı olduğunu vurgulayan uzmanlar, yemek borusu, mide, bağırsak kanserleri tehlikesini azalttığını ifade ediyor.

Brokoli ayrıca, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, yüksek miktarda kalsiyum, kükürt,  bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir.Mineral ve demir eksikliğini gideren brokolinin vitamin deposu olduğunu bildiren uzmanlar, suyunun havuç veya elma suyu ile karıştırılarak içilmesinin de faydalı olduğunu kaydediyor.

Brokolinin çeşitleri, taşıdığı renklere göre, beyaz başlı, mor başlı ve yeşil başlı çeşit olarak üçe ayrılır. Çiğ ya da pişirilerek tüketilen brokoli, haşlandığı zaman içerdiği vitaminlerin çoğu kaynayan suya geçeceğinden bu su dökülmeyip değerlendirilmelidir. Kalorisi düşük bir sebze olduğundan diyetlerde yer alan brokoli, dondurularak saklanmaya ve sonradan tüketilmeye çok uygundur.

Et yenilen öğünlerde garnitür olarak ya da salata olarak alınmalı. Çünkü etin kansere neden olabilecek zararını brokoli yok eder..

Besin Değeri:

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) brokolinin içerdiği besin değerleri şöyle sıralanır:

34 kalori; 2,5 gr. protein; 2,9 gr. karbonhidrat; 0,2 gr. yağ; 0 kolesterol; yüksek oranlarda lif; 76 mgr. fosfor; 100 mgr. kalsiyum; 0,8 mgr. demir; 10 mgr. sodyum; 336 mgr. potasyum; 24 mgr. magnezyum; 0,6 mgr. çinko; 0.10 mgr. B1 vitamini; 0.20 mgr. B2 vitamini; 87 mgr. C vitamini; 1.3 mgr. E vitamini ve küçümsenemeyecek oranda A vitamini kaynağı betakaroten…

Kanser Savaşçısı Brokolinin Faydaları

 

Sağlığımıza Faydaları:

Brokoli, bedeni kanser tehlikesine karşı korur: Yapılan son bilimsel araştırmalar, Turpgiller familyasındaki sebzelerin kansere karşı bedeni koruduğu; özellikle brokolinin yenilmesinin, akciğer, kolon (kalınbağırsak) ve prostat kanserlerine yakalanma rizikosunu iyice azalttığını ortaya koymuştur. Mesane kanserini önleyici ve tedavi edici bir sebzedir..

Brokoli, yüksek oranlarda A vitamini kaynağı betakaroten ile C ve E vitaminleri içerir. Kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma gibi rizikoları da en aza indirir.

Meme kanseri riskine karşı özellikle bayanların haftada 1 yada 2 kez brokoli tüketmeleri öneriliyor.

Brokolinin diyetlerde yenilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü lif oranı yüksek bir sebzedir.

Güçlü ve sağlam kemiklere sahip olmak istiyorsanız bu konuda brokoli oldukça etkili ve faydalıdır

Brokoli; kanser, kalp hastalığı, katarakt, flavonoidler zenginliği (antioksidan) ve indol nedeniyle inmelere karşı korunması gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara yardımcı olmaktadır.

Brokoli göz merceğini büyük miktarlarda konsantre edebilmektedir ve her ikisi de lutein ve zeaksantin denilen karotenoid aile içinde güçlü bir bitki kimyasal antioksidanları içermektedir.

C vitamini açısından oldukça zengindir ve C vitamini ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılar aynı zamanda sadece bununla kalmaz ve bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.Brokoli yüksek ölçüde antiviral ülser özelliklerine sahiptir.

Not: Brokoli bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden fazla brokoli yiyen kişiler, iyotlu besinler ya da iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde, bu önemlidir.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir