Stephen Wiltshire’den 10 metrelik panoramik resimStephen Wiltshire’den 10 metrelik panoramik resim

Stephen Wiltshire  bir şehir gezisinin ardından o şehri panoramik olarak kağıda aktarabilen otistik bir kişi. Tokyo kenti üzerinde yaptığı kısa bir helikopter uçuşunun ardından 10 metrelik panoramik bir resim çizdi.

Çizdiği resim herkesi şaşırttı, çünkü resimde şehrin tüm sokakları, önemli tarihi eserleri ve hatta dairelerin kapı numaraları bile yer alıyordu. Wiltshire daha sonra, Londra, Paris, Madrid, Roma, Frankfurt, Kudüs, Hong Kong, Dubai ve son olarak New York’u resimledi.

Stephen Wiltshire'den 10 metrelik panoramik resimStephen Wiltshire'den 10 metrelik panoramik resim

Stephen Wiltshire kimdir kısaca tanıyalım…

Wiltshire 1974 doğumlu, 3 yaşında otizm teşhisi konuldu , 5 yaşında görenleri hayrete düşüren resim yeteneği keşfedildi. Perspektif resimler bile çizebiliyordu. Stephen Londra’da ki Queensmill Okuluna gönderildi.Bu sanat oklunda, Londra otobüslerini, önemli heykelleri ve tarihi yapıları resmetmeye başladı. Sekiz yaşındaki Stephen hayali olarak Cityscapes çizimleri yapmaya başladı.Ayrıca bu zamanda klasik Amerikan arabalarının resimleri saplantı oldu ve o büyük Londra sembollerini en detaylı şekilde resimlemeye başladı

İlk defa 8 yaşında konuştu. Ağzından çıkan ilk kelime ise “kağıt” oldu. Çizdiği resimler ile medyanın ilgisini çekti ve  televizyon programına çıktı, hakkında kitaplar yazıldı. Kraliyet Akademisi tarafından “En İyi Çocuk Sanatçı” olarak seçildi.

2001 yılında başka bir BBC belgesele daha konu oldu, ve Londra üzerinde uçan bir helikopterden şehrin üzerinde uçarak,detaylı ve mükemmel dört adet kuş bakışı resimlerini ölçekli olarak çizdi.Çizimlerinde 12 tarihi yer ve 200 bina aslına uygun resmedilmişti.İnsan doğasını zorlayan bu yeteneği ile başardığı bu ayrıntılı çalışmalar tüm dünyada yankı buldu.

Ekim ve Kasım 2003’te,binlerce sanatsever Londra’da ilk büyük retrospektif çizimlerini görmek için akın etti. Sergi 1983-2003 yılları arasında, 20 yıllık dönemde, Stephen’s çizimleri, resimleri ve baskıları 150 eserden oluşuyordu.

Wiltshire ergenlik dönemine geçişte kendisinin dünya tarafından tanınmasını sağlayacak bir eyleme imza attı ve 10 metrelik panoramik resimleri çizdi…

 

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir