Sağlık İksiri – Roka Ve Rokanın FaydalarıSağlık İksiri Rokanın Faydaları

Yeşil yapraklı sebzeler sağlıklı  yaşam için çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek için sofralarımızdan yeşil yapraklı sebzeleri eksik etmemek gerekmektedir. Marul, tere, maydanoz ve rokayı çiğ  olarak salatalarda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Turpgiller familyasından olan özellikle balığın yanında sıklıkla tüketilen roka, adeta sağlık iksiridir…

Roka; turpgillerden familyasından yeşil, uzun yapraklı, sapları tüylü ve 40 cm kadar boyunda bir bitkidir. Çiçekleri sapın ucundadır. Rengi beyaza çalar, üzeri mor damarlıdır. Çok kokuludur. Yaprakları almaşık dizilişlidir.  Akdeniz ve Ege bölgelerinde çok popüler olan sağlık iksiri  Roka, hafif acımsı bir tada sahiptir.

Roka çiçeği

Hoş kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Rokaya limon ve tuz serpip tüketebilirsiniz. Marul salatasına ve domates salatasına da ekleyebileceğiniz roka, başta K ve P vitaminleri olmak üzere, çok zengin vitamin kaynağıdır.

100 gr. roka sadece 25 kaloridir ve zayıflamak isteyenlerin beslenmesinde bulundurması gereken bir besindir. Yalnız dikkat edilmesi gereken rokanın bazı kişiler üzerinde  iştah açıcı etkisi olduğudur. Diyetlerde dikkat edilmez ise kilo alımına sebep olabilir.

Roka; düşük kalorisinin yanı sıra içeriğindeki fitokimyasallar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller rokanın faydalarını ön plana çıkarır.

Rokada bulunan fitokimyasallar olan indoller, tiyosiyanatlar ve sülforofanlar birlikte çalışarak kanserlere karşı ortak koruma kalkanı oluştururlar. Bu fitokimyasalların prostat, göğüs, kolon, yumurtalık ve rahim kanserlerine karşı etkili oldukları bilinmektedir. Roka aynı zamanda antibakteriyel ve antiviral özellikleri olan bir sebzedir.

Roka, iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini önemli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Yapılan çalışmalar yeşil yapraklı sebzelerdeki A vitamini ve flavanoidlerin akciğer, deri ve ağız kanserlerine karşı koruyucu olduğunu göstermektedir.

Antioksidan özelliği olan roka, vücutta oluşan zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Antioksidanlar kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Kanın temizlenmesini sağlayarak damar tıkanıklığına karşı vücudu korur.

100 gram tüketerek günlük K vitamini ihtiyacınızın %90’ını karşılayabilirsiniz. K vitamini pek çok görevinin yanı sıra kemik sağlığınızı koruyarak osteoporoz riskinini azaltmaya yardımcı olur. Roka aynı zamanda kalsiyumdan da zengindir ki bu mineral de sağlıklı kemik ve dişlerin olmazsa olmazıdır. Rokada demir, bakır, potasyum, fosfor ve manganez gibi mineraller de iyi düzeylerde bulunmaktadır.

Rokanın Faydaları

Şeker hastalığına karşı faydalı olan rokayı uzmanlar diyabet hastalarına önermektedir. İçerisinde yer alan bileşenler insülin duyarlılığını arttırarak kan şekerini kontrol altına alıyor.

İçeriğinde ki bol C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, cildi güzelleştirir, hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve vücudun hastalıklar ile daha iyi mücadele edebilmesini destekler.

Rokada, cilt ve saçla sağlığı için gerekli olan demir ve kalsiyum mevcuttur. Özellikle demir ve kalsiyum eksikliği nedeni ile yaşanan sorunlara karşı çözüm olabilir. Saç dökülmesi, kansızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra tırnak sağlığı için de önemi büyüktür.

Göz sağlığını koruyucu özelliği de olan Roka, hafif görme problemi olan kişilerde tedavi edici etki sağlayabilir. Özellikle katarakt hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

Vitamin kaynağı sağlık iksiri roka

Rokanın Faydaları:

İştah açıcıdır.

Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır.

Karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır.

İdrar söktürücüdür.

Vücuttaki su atımını hızlandırdığı için ödem atmakta yardımcıdır.

Karaciğer ağrısını dindirir.

Kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Sıtma ateşini düşürür.

Mafsal iltihaplarını giderir.

Safrayı artırır.

Sarılığı keser.

Tırnaklar ve saç için de fayda sağlar. Cildin güzelleşmesine yardım eder.

Güçlü kalsiyum ve demir kaynağıdır.

Eklem iltihaplarının temizlenmesini sağlar.

Vücuda kuvvet verir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Öksürüğü keser.

Beyin fonksiyonlarını geliştirici özelliği vardır.

Kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Kemik ve eklem ağrılarının giderilmesini sağlar.

Alzheimer hastalığının tedavisine katkı sağlar.

Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Yara izleri için suyu ile pansuman yapılır.

Roka Nasıl Kullanılır?

Rokayı çiğ olarak taze şekilde salatalarda, balığın ve  kırmızı et yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz. Rokanın kökünden ve tohumlarından baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Roka tohumlarını hoş kokusu sebebi ile baharat olarak kırmızı et yemeklerinde ekleyebilirsiniz.

Kış Salatası
Kabaklı Yoğurt Soslu Marul Salatası
Yoğurtlu Semizotu Salatası

2 Yorum

  1. Halime 8 Mart 2017 Alıntıla
    • Betül ÖzYönetici 8 Mart 2017 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir