Kışın DörtlüsüKışın Dörtlüsü

 Kış aylarında oldukça fazla tüketilen boza,salep,kestane ve ay çekirdeğini Diyetisyen&Yaşam Koçu Gizem Şeber ile yakında tanıyalım…

BOZA: İçerdiği aktif mayalar ile probiyotik etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etkisine paralel olarak kabızlığa iyi gelir. Yüksek oranda B vitamini içerir. B vitaminleri, vücudumuzda enerji üretimi açısından önemlidir ayrıca sinir sistemi sağlığı açısından gereklidirler. Kemik sağlığı açısından önemli olan kalsiyum ve fosfordan zengindir. Mayalı diğer içecekler gibi anne sütünü arttırdığı düşünülür. Bütün bunların dışında yüksek kalori ve protein içeriği ile sporcuların beslenmesi açısından değerli ve önemlidir. 1 su bardağı boza 480 kalori içerir. Oldukça yüksek kalori içeriği nedeni ile tüketim miktarına ve sıklığına dikkat etmek gerekir. Boza tüketildiği günlerde beslenme düzeninden ekmeğin azaltılması uygun olacaktır.
SALEP: Birkaç çeşit orkidenin köklerinden kurutularak hazırlanan malzemenin süt veya su ile karıştırılması ile hazırlanan ve sıcak servis edilen bu içeceği sevmeyen çok azdır. Tarçın kokusu ile insanı cezbeden sahlep; karbonhidrat içeriği ile enerji vericidir. Bunun dışında protein, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. 1 kupa sahlep yaklaşık 80 kaloridir. Birçok şekerli içeceğe göre daha az kalori içerdiğinden masum sayılabilir. Ancak piyasada satılan saleplerin nişasta ve şeker içeriği daha yüksektir. Zayıflamak isteyenlerin evde hazırlaması bu nedenle daha sağlıklıdır. Bu sağlıklı içecek kış aylarında ara öğün olarak tercih edilebilir.
KESTANE: Pişerkenki kokusu ile bizi mest eden kestane, fındık, badem türü kuruyemişlere nazaran daha az yağ içerse de, karbonhidrat ve kalori içeriği yadsınacak kadar düşük değil. Bu nedenle tüketim miktarı konusunda dikkatli davranmak gerekiyor. Sinir sistemi açısından önem taşıyan B vitaminlerinden ve başta sindirim sistemi için gerekli olan liflerden zengin. İçerdiği sağlıklı yağlar sebebi ile kalp sağlığını korumak ve geliştirmekte yardımcı. Ancak 3 adet kestane yaklaşık 1 dilim ekmek kadar kalori içeriyor. Kestaneyi abartacağınızı bildiğiniz günlerde ekmek tüketiminizi dengelemeye çalışmalısınız.
AY ÇEKİRDEĞİ: Yüksek E vitamini içeriği ile antioksidan etkisi vardır. Bu etkisi sebebi ile kalp-damar hastalıklarından ve romatoid artrit gibi bazı otoimmün hastalıklardan koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir. Sağlıklı kemikler ve enerji üretimi için gerekli olan magnezyum mineralinden zengindir. Selenyum içeriği ile kansere karşı koruma sağladığı düşünülüyor. 1 avuç dolusu ay çekirdeği, günlük E vitamini gereksiniminin yaklaşık %82’sini, selenyum gereksinmesinin %35îni karşılar. 1 avuç dolusu yaklaşık 200 kaloridir. Çekirdeği günde 1 avuç dolusu ile sınırlandırmak aşırı kalori alımını engellemek için ideal bir yol. Ayrıca çekirdek tüketeceğiniz günlerde salatalarınıza yağ eklememek de yağdan gelecek kaloriyi dengelemek açısından önemli.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir