Akıllı Telefonlar Miyobu TetikliyorAkıllı Telefonlar Miyobu Tetikliyor

Uzmanlar, son yıllarda çocuklar da görülen miyop artışının sebebi akıllı telefonlar ve tabletler olduğunu görüşündeler.  Op. Dr. Ulgar Manzakoğlu görme problemi sadece çocuğun fiziksel sağlığını değil psikolojik gelişimini de olumsuz etkilediğini, otizm riski ortaya çıkardığını, 3 yaşına kadar kesinlikle çocuğunuza elektronik cihazları kullandırılmaması gerektiğini belirtti.

Akıllı telefonların halk arasında ‘uzağı görememe’ rahatsızlığı olarak bilinen miyobu tetiklediği ortaya çıktı. Özellikle yeni neslin hem okul hem de evde, yoğun bir şekilde başta bilgisayar, tablet ve telefon olmak üzere teknolojik aletlerle vakit geçirmesinin bu hastalığı bir nevi ‘salgına’ dönüştürdüğünü belirten uzmanlar, çocukların çok yakın mesafeden bu aletleri kullanmaması gerektiği yönünde uyarıyor. ABD’de yapılan araştırma sonucunda göz doktorları, son senelerde muayeneye gelen gençlerin yaşının düştüğünü belirtti. Gözlük kullanma yaşının ilkokul 2. sınıfa kadar indiğini kaydeden doktorlar, bunda en büyük etkenin çocukların yakın mesafeden telefon ya da tablet kullanması olduğunu ifade ediyor.
Araştırmacılar, bu salgının önüne basit önlemlerle geçilebileceğini belirtiyor. Bu tarz göz rahatsızlıklarında kalıtımsal özelliklerin de önemli olduğu hatırlatılırken çevresel faktörlerin bu anlamda olumsuz katkı sağladığı düşünülüyor. Standart okuma mesafesi 40-50 cm olmasına rağmen akıllı telefonları çok daha yakın mesafeden kullanmak, gözü yoruyor. Bu da miyobun ortaya çıkmasında tetikleyici oluyor. Akıllı telefon ve benzeri aletlerin kullanımında ailelerin zaman kısıtlama-sı getirmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bir kuşaktan sonra miyop vakalarının artmasıyla teknolojinin hayatımızda kapladığı alanın doğru orantılı olduğu düşünülüyor.
– Op. Dr. Ulgar Manzakoğlu (Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi): Bütün gün tablette oyun oynayan çocuğun gözünde uyum spazmı meydana geliyor. Gözün içindeki lensin kasılı kalmasından kaynaklı bir miyop ortaya çıkıyor. Son yıllarda çocuklarda daha çok rastlıyoruz bu duruma. Çünkü önceden internet hayatımızda bu kadar yaygın değildi. Miyop sadece çocuğun fiziksel sağlığını değil psikolojik gelişimini de olumsuz etkiliyor, otizm riski ortaya çıkıyor. 3 yaşına kadar kesinlikle çocuğunuza elektronik cihazları kullandırmayın.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir