Apple’ın Başını Çocuklar YaktıApple’ın Başını Çocuklar Yaktı

Çocukların yaptığı harcamayı Apple ödeyecek. Çocuklara yönelik uygulamalarda harcanan para dava edildi ve Apple kaybetti. Çocukların farketmeden oyunlarda harcadıkları para Apple geri döndü ve Apple ailelere 32,5 milyon dolar geri ödeme yapacak.

Aileler, çocuklarının kendilerinden habersiz kullandığı paralı hizmetler nedeniyle Apple’a dava açtı. Anne ve babalarından habersiz, uygulama içi paralı özellikleri kullanan çocuklar, ailelere fatura sürprizi yaşatıyordu.

Çocuklara yönelik uygulamalardaki bu sıkıntı, şirkete birçok şikayetle iletildi. Dava sonucu varılan uzlaşmayla birlikte; uygulamalarını faturalandırma yöntemini değiştirecek olan Apple, anne-babalara toplam 32,5 milyon dolar geri ödeme yapmayı da kabul etti.

Apple bu şekilde uygulama içi ödemeler için ‘müşterinin onay verdiğinden emin olunacağını’ belirtti. Ayrıca yapılan açıklamaya göre; kendi istekleri dışında ödeme yapıldığı için şikayetçi olan 37 bin müşteri paralarını geri alacak. Karar, sadece ABD’deki Apple uygulama mağazasını ilgilendiriyor.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir