Bilgisayar Dolandırıcılarına Dikkat!Bilgisayar Dolandırıcılarına Dikkat!

Cep telefonlarındaki dolandırıcılıktan sonra şimdiki hedef bilgisayar dolandırıcıları iş başında…

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yurt dışı kaynaklı Hacker guruplarının gerçekleştirdiği dolandırıcılıkla ilgili olarak bilgisayar kullanıcılarını uyardı. “Yasa dışı işlem yaptınız” diyerek 72 saat içerisinde verdikleri hesaba 100 Euro yatırılması talep ediliyor. Bu paranın da yatırılması ile bilgisayarın düzeleceği ve davanın açılmayacağı aktarılıyor.

Yasa Dışı Eylem Uyarısı ile korkmayın:

Kaynağının da yurt dışı olduğu tespit edilen uluslararası suç şebekeleri, bilgisayarlara virüs gönderdikten sonra yayınladığı kanun maddeleri ile korku salıyor.

Bilgisayara özel olarak atılan bir virüs sayesinde dolandırıcılar bilgisayarı kullanım dışı bırakıyorlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve Uluslararası Siber Güvenlik Koruma İttifakı (ICSPA) ve Uluslararası polis Teşkilatı’nın da (İNTERPOL) bilgisi olduğunu belirterek bilgisayarın IP numarasının altında vatandaşın yaşadığı şehri tespit edip PC kamerasını aktif hale getiriyorlar. Daha sonra da bu şebeke üyeleri polisin kimliğinizi tespit etmek için çalışma başlattığını belirterek bilgisayarın bloke edildiğini aktarıyor.

Bilgisayara gelen bir yazıda “IP numaranız xxxdir. Bilgisayarınız kilitlendi. Sizin PC’niz aşağıdaki belirtilen nedenlerden en az biri nedeni ile bloke edilmiştir, aşağıda tarafınızdan yapılan olası ihlaller listelenmektedir. Telif hakları kanunun (Video, müzik yazılımı) ihlal etmiş olduğunuz telif hakkı içeri yasa dışı kullanmış veya dağıtmış oldunuz. Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununun 128. maddesinin ihlali demektir. Ceza Kanunun 128. maddesi 200-500 maksimum maaş veya 2-8 yıl arası özgürlükten men sağlar. Siz yasaklı p*****fik içeriği seyretmiş veya dağıtmış oldunuz. Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununun 202. maddesinin ihlalidir. 202. madde 4 ile 12 yıl özgürlükten mani sağlar Bilgisayar verisine yasa dışı erişim sizin PC’nizden başlatılmıştır.

Türk Ceza Kanunu’nun 208. maddesi 250 Lira para cezası veya 4-9 yıl özgürlükten men sağlar. Kişiliğiniz ve adresiniz şuanda tespit ediliyor. 72 saat içinde yukarıda belirtilen bir veya birden fazla madde kapsamında size karşı ceza davası başlatılmış olacak.” denilip
“Yasa dışı işlem yaptınız” diyerek 72 saat içerisinde verdikleri hesaba 100 Euro yatırılması talep ediliyor. Bu paranın da yatırılması ile bilgisayarın düzeleceği ve davanın açılmayacağı aktarılıyor.

Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü bu olayın çözümü için bilgisayara format atılması gerektiğini söylüyor ve son dönemlerde bu şikayetlerin sayısının 100 ‘e yakın olduğunu böyle olaylar ile karşılaşıldığında ise Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiği belirtti.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir