Google Yapay Zeka PeşindeGoogle Yapay Zeka Peşinde

Google, Google Glass’dan sonra bir atağa daha kalktı. Yapay zeka çalışmasına başlayan Google DeepMind isimli makine eğitim firmasını bünyesine kattı. 

Google’ın sınırsız kaynaklarından yararlanacak olan firma ‘Yapay zeka’ filmini gerçek kılacak gibi.Google 2001 yılında ağzı açık izlediğimiz yapay zeka filmini gerçek kılıcak gibi. DeepMind isimli bir makine eğitim firmasını bünyesine kattı. Google’ın sınırsız kaynaklarından yararlanacak olan firma ‘Yapay zeka’ filmini gerçek kılacak gibi.

2014 yılında teknoloji çevrelerinin karşısına robotik mühendislik adına ilginç sürprizlerle çıkması beklenen Google, DeepMind adlı makine eğitimine yönelik hizmet şirketini bünyesine kattı.

2013 yılında satın aldığı ağırlıklı olarak robotik mühendislik şirketleri ile dikkatleri üzerine çeken Google, şirket satın alımlarına bir yenisi ekleyerek makine öğretimi konusuna yoğunlaşan bir hizmet şirketi konumundaki DeepMind’ı bünyesine kattı.

Robot üretimine dair yüksek hızdaki yönelimi ile 2014 yılında teknoloji çevrelerinin karşısına ilginç sürprizlerle çıkması beklenen Google’da satın alınan hizmet şirketine ödenecek bedelin 400 milyon ABD Doları olacağı açıklandı.

DEEPMİND NELER YAPIYOR?

Makine eğitimine yönelik algoritmalar geliştiren DeepMind, Londra merkezli bir şirket. Genel amaçlı öğrenme algoritmaları geliştirmek için makine öğreniminden sistem sinirbilimine kadar birçok tekniği kullanan şirketin ilgilendiği alanlar arasında ticari uygulamalar, simülasyonlar, e-ticaret ve oyunlar yer alıyor.

GELECEĞİ HAZIRLIYORLAR

Google’ın robot üretimine yönelik geniş bir kapsamdaki, üstelik büyük bir hızla gelişen atılımları ilgiyle izlenirken, şirket yine geçen yıl klasik bilgisayarların yapamadığı bazı işlemleri yapabilen, “yetemediği yerde devreye giren” kuantum bilgisayarlara odaklanan bir de laboratuvar açmıştı. Buna ek olarak yakın zaman önce kendi çiplerini üreteceği yönünde de bazı bulgular elde edilen Google’ın tam anlamıyla kendi ürettiği yüksek teknolojili mühendislik ürünleri, endüstriyel robotlar ve yapay zeka füzyonu ile teknoloji bağlamındaki gücünü daha da artıracağı konuşuluyor.Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir