Süleyman A.S Ve Doğan KuşuSüleyman A.S Ve Doğan Kuşu

Bir kişiye çok cüzi miktar da verdiğimiz sadaka Allah’ın takdirinde dağ olur. Buna  karşılık ya günahımız affolunur ya da misli ile alırız aynı yardımı.

O küçücük yardımın karşılığında ne alacağımızı biz bilmeyiz bunu Yüce Yaradan bilir. İyilik ile ilgili 2 hadis verip hikaye ile bütünlemek isterim…

İyilik ile ilgili 2 Hadis-i Şerif:

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselam’ın kılıncının kabzasında şu ibareyi bulduk.

Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap! Aleyhine de olsa hakkı söyle!
Rezin tahric etmiştir.
[Kütüb-i Sitte]

İmâm Mâlik şöyle dedi: Bana Zeyd ibn Eslem haber verdi. Ona da Ata ibn Yesâr haber verdi. Ona da Ebû Saîd Hudrî haber verdi ki, kendisi Rasûlullah(SAV)’dan şöyle derken işitmiştir:

Bir kul müslüman olur ve müslümanlığı da güzel olursa, Allah onun evvelce işlemiş olduğu her kötülüğünü örter. Ondan sonra sıra kısasa (yânî mükâfat ve mücâzâta) gelir. Bir hasene, ondan yedi yüz kat büyük hasene ile; bir seyyie (yânî kötülük) ise, yalnız kendi mis­li ile karşılanır: meğer ki Allah o seyyieyi affeder

[Buhari/İman kitabı]

İşte Süleyman A.S Ve Doğan Kuşu İle ilgili Kıssadan Hissesi:

Süleyman A.S Ve Doğan Kuşu

Bütün kuşların dilinden anlaması ile ün salmış Süleyman Peygamber’e bir gün doğan kuşu gelerek adamın birini şikayete koyulur ve der ki:

“Falanca adamın bir bahçesi var. Bahçe içindeki ağaçlardan birine yuva yaptım. Adam gelip yuvamı bozuyor. Ona bir şeyler söyleyin de bu hareketinden vazgeçsin.”

Hz. Süleyman(a.s) hemen ağaç sahibini çağırarak,

– “Bir daha bu doğanın yuvasını sakın bozma!” diye tembih ettikten sonra adamın karşısında şeytanlardan iki ifrite şu emri verdi:

-“Ey ifritler, ben sizin ikinizin de amiriyim. Gelecek yıl o adam doğanın yuvasını bozarsa, ikiniz onu yakalayacak ve iki parçaya ayırarak, bir parçasını doğuya, bir parçasını da batıya fırlatacaksınız.”

Ertesi yıl gelip çattı. Ağaç sahibi, Süleyman Peygamber’in dediklerini unutup yine ağaca çıkarak doğan kuşunun yuvasını bozdu. Fakat bozmadan önce bir muhtaca sadaka olarak bir parçacık ekmek vermişti. Doğan yine Süleyman Peygambere gelerek yuvasını bozan adamdan şikayetçi oldu.

Bunun üzerine Hz. Süleyman(a.s) iki ifrit’i çağırarak vazifelerini yerine getirmedikleri için, kendilerini cezaya çarpmaya niyetlendi ve dedi ki:

– “Ey ifritler!… Niye emrimi yerine getirmediniz? Şimdi sizi cezalandıracağım.” dedi…

İfritler:

-Ey Allah’ın halifesi Süleyman!… Bahçenin sahibi ağacın üzerine çıkarak yuvayı bozmaya kalkıştığında onu yakalayıp tam emrinizi yerine getirecektik ki, o sırada Allah(c.c) gökten iki melek indirerek üstümüze musallat etti, getiremedik.  Meğer adam bir yoksula sadaka vermiş. Melekler bizi yakaladıkları gibi birimizi ta doğuya, birimizi de ta batıya sürdüler. Böylece adam verdiği sadaka sayesinde tuzağımıza düşmekten kurtulmuş oldu.

 

Az Sadaka Çok Belayı Defeder.

Dört Dirhem

Bin Dinarlık Kese

Verdiklerinden Mi Pişman Oldun ?

4 Yorum

  1. Murat bey 31 Mart 2019 Alıntıla
  2. gün doguşu 14 Nisan 2013 Alıntıla
    • Tuba Tb 14 Nisan 2013 Alıntıla

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir