Aşkı Ölçen MakineODTÜ’lü bilimadamları aşk ölçen makine ile duyguları sınıflandırıyorlar.

aşk ölçen makine

Akıl okuyabilen bir program üreten ekip, aşkın ve diğer duyguların yoğunluğunu ölçebiliyor.

Proje yürütücüsü ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural, 12 kişilik araştırma grubuyla birlikte yürüttükleri ve TÜBİTAK, Google şirketi ve ODTÜ BAP tarafından desteklenen “Beyin Verileri Kullanarak Zihinden Geçenleri Kestiren Bilgisayar Programı” projesi kapsamında elde ettikleri duygu durumlarına ilişkin deney sonuçlarını paylaştı.

VERİLER MODELLENİYOR

Vural, MR makinesinde birtakım deneyler yaptıklarını, beyin sinyallerini kaydettiklerini ve bu verileri bilgisayar ortamında modellediklerini belirtti.

Deney düzeneğinin bir kişinin gerçekten sevilip sevilmediğini, o kişiye gerçekten aşık olunup olunmadığının test etmek için de kullanılıp kullanılamayacağının sorulması üzerine alınan cevap başlıkta sorduğumuz sorunun cevabını da verir nitelikte:

“Bizler bilimsel deneyler yapıyoruz. Buradan bir sonuca varmaya çalışıyoruz. Ama evet, bir kişinin aşkının gerçek olup olmadığını bir takım deneylerle test edebiliriz. Yolun başındayız ancak akıl okuyabilen bir modele doğru ilerliyoruz.”Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir