İstanbul’un Tarihi Mekanı – Molla Zeyrek Camii-İstanbul’un Tarihi Mekanı – Molla Zeyrek Camii-

Zeyrek Camii veya Pantokrator Manastırı Kilisesi İstanbul’un Zeyrek semtinde Doğu Roma döneminden kalma dinî yapıdır. Kilise üç ayrı şapelin bir araya gelmesinde oluşur. Ayasofya’dan sonra İstanbul’da ayakta kalan en büyük eski kilisedir.

Güneydeki ilk kilise II. Yannis Komnenos’un karısı İrene tarafından 12. yüzyılın ilk çeyreğinde yaptırıldı. Karısının ölümünün ardından imparator kilisenin kuzeyinde, az ilerisine ikinci bir kilise yaptırdı ve en sonunda bunları birleştirmek için üçüncü bir kilise daha yaptırdı.

İstanbul’un fethinden sonra ilk medrese burada açıldı. Müderrisi Zeyrek Mehmed Efendi’ydi. Fatih Külliyesiyle birlikte yeni medreselerin yapımı tamamlanınca buradaki medrese kapandı ve bina cami oldu. Şu anda yalnızca güney kısmı cami olarak kullanılmaktadır.[Kaynak Vikipedi]

Zeyrek Camii, kiliseden camiye çevrilen ibadethanelerimizdendir…

Pantokrator Manastırı’ndan görünür bir iz ve kalıntı yoktur. Ama caminin çevresinde daha önceleri manastırın altında olduğu anlaşılan değişik ölçülerde sarnıçlar mevcuttur.

Bizans zamanında Manastırın Kilisesi olan bugünkü Zeyrek Camii; üç yapıdan müteşekkil kompleksin, ilk bölümünün güneyindeki yapı olduğu tahmin ediliyor. Tek şerefeli tek minaresi olan Zeyrek Camii, tuğla ile örülmüş ve toplam beş kubbe ile tavan örtü sistemi meydana getirilmiş.

Şu anda güney kısmı cami olarak kullanılmaktadır.

Caminin Birde Efsanevi Hikayesi Varmış…
Fatih Zeyrek hane bölgesinde bulunan caminin bugün park haline getirilmiş arazisine bakan sokak çok esrarengiz. Çocukluğu orada geçenler, parkın eskiden ahır olduğunu söylüyor. Ahırın içindeki kuyu ve altındaki mahzen ise herkesin korktuğu bir yermiş. Geceleri ahırdan çığlık sesleri duyulur, hayvanını bağlayanlar akşamları buraya girmeye çok çekinirmiş. Ahırın altından Ayvansaray’a bağlanan bir de tünelin varlığından söz edilirmiş. Şimdi ise ahırdan iz kalmamış. Onun yerinde manzarası güzel bir park var. Ama geceleri oradan çığlık seslerinin duyulduğunu iddia edenler hala mevcut.[Kaynak:postahaber]

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir