Septik Şok Hakkında Merak EdilenlerSeptik Şok Hakkında Merak Edilenler

Nejat İşler’in rahatsızlanması sonucu gündemde olan konu ”septik şok” Peki septik şok nedir?  Septik şokun belirtileri nelerdir? Septik şoktan korunmak için neler yapılmalı?

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, septik şok hakkında en çok dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi:

– SEPSİSİ, septik şokun başlangıç aşamasına denir. Sepsisiyi, ‘bir enfeksiyona karşı vücudun verdiği kontrolsüz aşırı yanıt’ olarak tanımlayabiliriz. Bakteri, mantar ve virüs nedeniyle sepsiseye rastlıyoruz. Bağışıklık sistemini etkileyen kanser, diyabet gibi hastalıklar sepsisiyi kolaylaştırabiliyor.
– SEPTİK şoka ve çoklu organ yetmezliğine girmemek için bazı belirtilere dikkat etmek gerekiyor. Ateş çok önemli. 38.3 ve üzeri ateş önemli bir bulgu. Ayrıca 36 derecinin altındaki vücut ısısı da sepsis açısından uyarıcı olmalıdır. Solunum sayısının dakikada 20′nin üstüne çıkması, kalp atım hızının 90′ın üzerinde olması ve lökositin 12 binin üstünde ya da 4 binin altında görülmesi belirtiler arasında. Bu 4 belirtiden 2′si varsa bu kişinin aksi ispat edilene kadar sepsis olduğunu kabul edip en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor.
– SİGARA kullanımı halk arasında zatürree adıyla bilinen pnömoniye neden olabiliyor. Alkol kullanımı ise karaciğere zarar verebiliyor. Bütün bu alışkanlıklar sepsise zemin hazırlıyor.

Hijyene dikkat et, hastalık kapma
Florence Nightingale Hastaneleri’nden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Aslıhan Demirel, hasta olmamak için dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı: “Ellerimiz çevreyle her türlü bağlantıyı sağlayan organımız. Bu nedenle en fazla bakteriyi eller barındırıyor. Çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle el yıkama genellikle ihmal edilen bir konu. Ellerimiz yoluyla taşınan bakteriler basit bir soğuk algınlığından, hepatit A, Influenza gibi ciddi birçok hastalığın gelişimine neden oluyor. Ayrıca yetersiz el hijyeni, hastane enfeksiyonlarına neden olan başlıca etmenler arasında.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir