Göz Seğirmesi Hastalık Belirtisi MiGöz Seğirmesi Hastalık Belirtisi Mi

Göz seğirmesi halk arasında hafife alınıyor ancak bir hastalık habercisi olabilir.

Uzmanlara göre gözün sık sık seğirmesi gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi olabilir.   Eğer gözlük takıyorsanız seğirme, göz numaranızın arttığına veya azaldığına işaret edebilir.

Göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seğirmeleri olabilir.

Gözünüz sık sık seğiriyor ve bu seğirme sizi rahatsız edecek derecede uzun süre devam ediyorsa hemen göz doktoruna başvurmakta yarar vardır.

Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek, klima kullanımı ve kitap okumak gözü yorabilir.  Gözünüz aşırı yorulduğunda tepkisini seğirme ile gösterebilmektedir.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmek, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmak, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmek göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Uzmanlar, geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtiyorlar.

Ayrıca egzersiz sonrası ya da göz yorgunluğu yaşadığınızda, uzun süre kafein ve sigara tüketildiğinde de oldukça yaygın görülüyor. Bunun yok edilmesi için göz kapağı kasının rahatlatılması gerekir. Yani mümkün olduğunda gözlerinizi kapatmalısınız.

Göz Seğirmesini Ciddiye Alın.

Göz seğirmesinin ciddiye alınması konusunda uyaran uzmanlar, gözde seğirme görüldüğünde hemen doktora gidilmesi gereken belirtileri şöyle sıralıyorlar:

Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse.

Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,

Seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa,

Göz kapağında düşüklük olursa.

Kişinin göz seğirmesi tedaviye rağmen geçmiyorsa mutlaka nöroloji uzmanı tarafından değerlendirilmeli. Amerika’da yapılan bir araştırmada, yüz seğirmelerinin kadınlarda yüzde 14.5, erkeklerde ise yüzde 7.4 olarak görüldüğü belirtildi. Diğer birçok nörolojik rahatsızlıklar gibi bu rahatsızlık da en çok kadınları vuruyor.

Bu makalelerde ilginizi çekebilir….

Göz Sağlığı İçin Makyaj Yaparken Dikkat
Gözleriniz Hakkında Dikkat Çekici Bilgiler
Gözleriniz Yorgun Bakmasın
Yazın Gözleri Korumanın 6 Yolu

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir