Diş Sağlığında Yanlış BilinenlerDiş Sağlığında Yanlış Bilinenler

Sağlıklı ağız bakımı için dişleri fırçalamak en önemlisidir. Fakat diş fırçalama hakkında doğru diye bilinen yanlışlar var.

Diş fırçalamada en büyük yanlışlardan ilki yemeklerden hemen sonra diş fırçalamaktır.  Yemeklerden sonra diş fırçalamak sanıldığının aksine dişlerde çürüklere neden olabilmektedir.

Yemek yerken dişlere yapışan yemek artıkları kısa süre içerisinde aside döner. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanız ise, o asidin ağız içerisinde yayılmasına neden oluyor. Bu asitler ise diş minesinin kalitesini düşürerek  dayanıklılığını azaltır.

Bu nedenle yapılması gereken, yemeklerden hemen sonra ağzı bol suyla çalkalayarak yemek artıklarını mümkün olabildiğince ağızdan uzaklaştırmak gerekiyor.
Dişleri yemeklerden en az yarım saat veya 1 saat sonra fırçalamak en doğrusudur.

Elma, armut ve havuç gibi katı meyveleri ısırarak yerseniz dişlerinizin arasındaki yemek artıkları da temizlenir. Bu nedenle katı meyveleri ısırarak yenmesi

Uyku sırasında ağızda asit oranı artıyor. Dolayısıyla, geceleri çürük riski de artmış oluyor. Yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Diş Fırçalarken Yapılan Yanlışlar:

Diş macunu fırçaya sıkıldıktan sonra suya tutarak ıslatmak yanlıştır.  Islatılan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş fırçasını ve macunu ıslatmayın.

Yapılan ikinci yanlış ise; diş macunu diş fırçası boyunca sürmektir. Mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu tüm dişlerinizi temizlemek için yeterli olacaktır.

Dişleri fırçalarken temizlensin diye bastırarak fırçalamakta yanlıştır. Çünkü, diş minesi sanıldığının aksine oldukça hassas ve aşınmaya müsait yapıdadır. Dişleri bastırarak fırçalamak, diş fırçasıne kadar yumuşak olursa olsun diş yüzeyinde aşınmalara sebebiyet verir.

Dişleri fazla fırçalamakta dişlere zarar verir. Dişler günde iki kez iki dakika boyunca çok sert olmayacak bir şekilde fırçalanmalıdır.

Gün içinde fazla çay, kahve ve sigara tüketimi dil üzerinde dil pası adı verilen bir şey oluşturduğu için kötü kokuya neden olabilmekte bu sebeple dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamanız da fayda vardır. Dilinizi bazı diş fırçalarının arkasında bulunan ya da tek olarak ayrıca satılan dil temizleme aparatlarıyla temizlemelisiniz.

Dişler fırçaladıktan sonra diş macununu tamamen durulamaya özen göstermelisiniz.

Diş aralıklarını temizlemek için de mutlaka diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği:

-Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı.
-Dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır.
-En son diş etinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır.
-Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak tutularak fırçalanmalıdır.

Bu konularda ilginizi çekebilir…

Aşındırıcı Ürünler İle Diş Temizliğine Dikkat Edin
Diş Taşlarını Yok Eden Doğal Formüller
Dişleriniz Mi Sarardı Neden
Dişlerin Çürümesine Sebep Olan Alışkanlıklar

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir