100 Yıl Sonra Görünen “Yakalı Toy” Kuşu Doğaya Bırakıldı100 Yıl Sonra Görünen “Yakalı Toy” Kuşu Doğaya Bırakıldı

 100 yıl sonra Konya’nın Karapınar ilçesinde yaralı halde bulunan “yakalı toy” kuşu,  doğal yaşam alanına salındı. 

Konya’da bir kişi tarafından yaralı olarak bulunan toy kuşu Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi’ndeki tedavisinin ardından doğal yaşamına salındı.

Son yüz yıldır Türkiye’de izine rastlanmayan yakalı toy kuşu, SÜ Veteriner Fakültesi’nde, yaklaşık 20 gün süren tedavinin ardından 8. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkililerince doğal yaşam alanına bırakıldı.

Yakalı toya, fakültede Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Ortaç Onmuş tarafından çip takıldı. Cihaz sayesinde kuşun hareketleri ve yaşam alanı hakkında bilgiler elde edilecek.

SÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakalı toy kuşunun yaralı halde kendilerine getirildiğini söyledi. Fakültelerinde cerrahi tedavinin uygulandığı kuşa bir hafta boyunca postoperatif bakımın yapıldığını aktaran Güner, yakalı toyun, kuş bilimcilerin yoğun ilgisini çektiğini belirtti.

Güner, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Ege Üniversitesi iş birliğince kuşa takılan çiple, yakalı toyun doğal ortamında takip edileceğini bildirdi.

– “Yaşadığı alanların haritasını çıkarmayı planlıyoruz”

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Ortaç Onmuş ise yakalı toya doğadaki hareketlerinin izlenmesi için cihaz taktıklarını ifade etti.

Kuşun doğaya bırakılmasından sonra doğal ortamı içinde korumak istediklerine işaret eden Onmuş, şunları kaydetti:

“Amacımız; kuşun doğada yaşaması için gerekli bilgileri toparlamak ve bu türün yaşadığı alanların korunabilmesini sağlamaktır. Bu uydu vericisi ile kuşu izleyeceğiz. Amacımız; bu tür hakkında maksimum bilgiyi elde etmektir. Kuşun hareketi sırasındaki hızını ve bulunduğu yerin sıcaklık değerini alabileceğiz. Kuş yaşarsa ve bu verileri toplayabilirsek, Türkiye’de yakalı toyun yaşadığı alanların haritasını çıkarmayı planlıyoruz. Bilgiler ışığında da bu türün korunması için eylem planı yapılacak. Ümit ediyoruz ki; bu kuş doğaya salındıktan sonra avcılar tarafından avlanmaz. Bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ve avcılara büyük görev düşüyor.”

Yaralı olarak bulunan ”Yakalı Toy ” Kuşunun bulunduğunda ki ilk görüntüleriYorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir