İçinden Su Fışkıran Taşlarİçinden Su Fışkıran Taşlar

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

60. Musa (çölde) kavmi için su istemişti de biz ona: Değneğinle taşa vur! demiştik. Derhal (taştan) on iki kaynak fışkırdı. Her bölük, içeceği kaynağı bildi. (Onlara:) Allah’ın rızkından yeyin, için, sakın yeryüzünde bozgunculuk etmeyin, dedik.

Diyanet Vakfı Meali - [Bakara suresi - 60]

74. (Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukardan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir.

Bakara suresi 74. ayet

Fizilal´il Kur’an ‘dan Ayet’in Açıklaması:

Burada, onların katı kalpleriyle karşılaştırılan taşlar bütün özellikleriyle Yahudiler tarafından bilinen nesnelerdi. Çünkü daha önce onlar yarılarak on iki pınar fışkırtan taşı gözleriyle görmüşlerdi.

Yine onlar, yüce Allah’ın tecelli etmesi üzerine koca dağın parçalanıp aşağıya yuvarlandığını ve Hz. Musa’nın da baygın bir halde yere düştüğünü de görmüşlerdi.
Fakat onların kalpleri, bütün bunlara rağmen, ne yumuşadı ne nemlendi ne de Allah saygısı. Ve korkusu ile titredi! Katı, sert, kuru ve kâfir kalpler bunlar. Yüce Allah’ın şu tehdidinin gerekçesi de budur zaten:
“Allah yaptıklarınızdan asla habersiz değildir.”

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir