Yüksek Tansiyonu Düşürmek İçin Esansiyel YağlarTansiyon Nasıl Düşer

Yüksek tansiyon, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Tedavi edilmezse böbrek hastalığı, kalp krizi ve felce neden olabilir.

Tutarlı yüksek tansiyona sahip olmak uzun vadede kalp problemleri riski oluşturabilmektedir. Yüksek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilecek ilaçlar olsa da esansiyel yağların kullanımı gibi bazı doğal alternatifler de faydalı olabilir.

Lavanta, yasemin, bergamot ve adaçayı gibi esansiyel yağlar, kan basıncınızı, stresinizi ve kortizol seviyenizi düşürürken verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Yapılan klinik çalışma esansiyel yağların hipertansiyon üzerindeki etkisini desteklemektedir.

Esansiyel yağlar tek başlarına veya diğer yağlarla kombinasyon halinde kullanılabilir. Yüksek tansiyonunuz varsa, uçucu yağları doğal bir tedavi olarak kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tansiyonu Düşürmek İçin Hangi Esansiyel Yağları Kullanabilirsiniz?

Esansiyel  yağlar, çoğunlukla damıtma yoluyla yüksek oranda konsantre olan bitkisel yağdır. Bitkinin tamamında bazı yağlar üretilirken, diğerleri yaprak, ağaç kabuğu veya kök gibi belirli kısımları kullanarak üretilir. Bu yağlar, dünyada aromaterapide, stresi azaltmaya ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır. Araştırmacılar ayrıca esansiyel yağların kan basıncınızı düşürme, kardiyovasküler sağlık ve kortizol salgılanması üzerindeki etkisi ile de ilgilenmişlerdir.

Yüksek Tansiyonu  Düşürmek İçin Uçucu Yağlar Nelerdir?

Yüksek Tansiyonu  Düşürmek İçin Uçucu Yağlar Nelerdir?

İşte Yüksek Tansiyon Tedavisinde Kullanımını Tavsiye Edilen Esansiyel Yağlardan 9’u.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı 9 Esansiyel Yağ

1- Bergamot Esansiyel Yağı

Bergamot esansiyel yağı berrak ve canlandırıcı bir kokuya sahiptir. Bergamot esansiyel yağı kalp atış hızını ve kan basıncını düşürebilir. Bu canlandırıcı yağ, muhteşem kokusu için kozmetiklerde sıklıkla kullanılır.
Çalışmalar, bergamotun 15 dakika ile bir saat arasında solunması halinde yüksek tansiyonu azaltabileceğini göstermiştir. Bergamot esansiyel yağının kokusu, kan basıncında ve kalp atış hızlarında önemli bir azalma olduğunu gösterir.
Araştırmalar ayrıca, bu uçucu yağın insanların ruh halini iyileştirebileceğini ve kaygıyı azalttığını göstermiştir.

2- Adaçayı Esansiyel Yağı

Çalışmalar, uçucu adaçayı esansiyel yağının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltabildiğini göstermiştir.  Ayrıca yapılan araştırmalarda, stres ve depresyon semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.

3- Buhur Esansiyel Yağı

Eski Mısır’dan beri, buhur stresi azaltmak ve iç huzurunu arttırmak için tıbbi olarak kullanılmıştır.
Buhur esansiyel yağı, vücudu ve zihni sakinleştirir. Bu stres düzeylerini azaltmaya yardımcı olur ve kalp sağlığını düzenler.

4- Sardunya Esansiyel Yağı

Yüksek tansiyon aşırı strese neden olabilir, bu stres ve anksiyeteyi tetikleyebilir. Sardunya esansiyel yağı, stresle başa çıkmak için harikadır, çünkü kan dolaşımını iyileştirir ve duyguları dengeler.
Sardunya esansiyel yağı ayrıca uyku kalitesini, sindirimi ve vücudun kendini detoksifiye etme kabiliyetini arttırır.

5- Helichrysum (Ölmez Çiçek) Esansiyel Yağı

Çalışmalar helichrysum esansiyel yağının kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için etkili bir doğal ilaç olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu yağ bir kez kan dolaşımına emildiğinde, doğal bir damar açıcı olarak işlev görür ve düz kas fonksiyonunu teşvik edebilir, bu da kan basıncında bir düşüşe neden olur.

6- Yasemin Esansiyel Yağı

Yasemin esansiyel yağı, sinirleri sakinleştirmeye, güvenin ve iyimserliğini arttırmasına destek olur. Yasemin esansiyel yağı, kişinin nefes almasını iyileştirmesi, depresyonu hafifletmesi ve sinir kaygısını sakinleştirmesini sağlar.

Bu etkiler, yüksek tansiyonun ortak nedenlerinden olan gerginliği azaltmaya yardımcı olur.

7- Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta esansiyel yağı bugün piyasada bulunan en çok yönlü ve iyi bilinen esansiyel yağlardan biridir. Yüksek tansiyonu azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

Bu genel amaçlı şifa yağı, genellikle sinir gerginliğini ve stresi azaltarak rahat uykuya teşvik etmek için kullanılır. Lavanta ayrıca baş ağrısını iyileştirmede yardımcı olan analjezik özelliklere sahiptir. Aromaterapide bu yağı kullanan hastalar, bunu yaptıktan sonra daha uyanık ve tazelenmiş hissederler.

8- Mandalina Esansiyel Yağı

Mandalina esansiyel yağı, kas kramplarını ve sertliğini hafifletebilir. Ayrıca sinir sistemini ve hatta karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir. Bu olumlu etkilerle, aklınız sakinleşecek ve stresiniz ve endişeniz ortadan kalkabilecektir.

Mandalina yağı, kan damarlarınızın daralmaması ve kan basıncınızın sağlıklı kalması için etkili bir yoldur.

9- Melissa Esansiyel Yağı

Melissa yağı, vücut üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Antidepresan özellikleriyle kişinin ruh halini düzeltebilir. Ayrıca, midede safra üretimini artırarak sağlıklı sindirimi destekler.
Bu esansiyel yağ, yüksek tansiyonu düşürerek, kalp çarpıntısı ve kalp krizlerini önleme görevi görür.

 

Yüksek Tansiyon Nedir – Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Gıdalar

Yüksek Tansiyonu Düşürmenin Doğal Yolları Nelerdir?

Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon İle Savaşmanın En Tatlı Yolu

Salatalık Suyu Tansiyonu Düşürür Mü?

Tansiyonunuzu Hibiskus Çayı İle Düşürün.

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir